Kripto para

Bittorrent BTT nedir? Haftada yüzde 118 kazandırdı!

Bittorrent BTT nedir? Son dönemin popüler kripto parasını yakından tanıyalım….

Bittorrent BTT nedir? Nasıl çalışır? Yatırım yapılır mı?

Tron vakfı, BitTorrent platformunu 2018’de 140 milyon dolara satın aldı. BitTorrent, ya da BTT, haftalık yüzde 118’lik bir kazançla son zamanlarda en iyi kripto rallilerinden birini gördü. Fiyatı şu anda 0,005 dolar civarında seyrediyor.

Bittorrent BTT nedir? Nasıl çalışır? Yatırım yapılır mı?

BTT, dünyadaki en popüler merkezi olmayan protokollerin ve uygulamaların özelliklerine güç veren blok zincirine dayalı bir TRC-10 yardımcı program belirtecidir. BTT tarafından desteklenen DApp’ler arasında BitTorrent Hızı, BitTorrent Dosya Sistemi, DLive ve ardışık düzenteki diğerleri bulunur.

BitTorrent, 2000’lerin başında bir peer to peer yazılımıydı, birçok müzik ve film meraklısının kalbini fethetmişti. Dosyaları tek bir sunucuya indirmek veya yüklemek yerine, kullanıcılar Bittorrent sayesinde birbirleriyle dosya ve veri alışverişi yapabiliyordu. 

Tron satın aldı

BitTorrent, 2019 yılında Tron blok zincirinin yaratıcıları olan Tron Vakfı tarafından satın alındı. Yeni sahiplik daha sonra protokolünü genişletmeye ve ağ katılımcılarını teşvik etmeye yardımcı olmak için bir BitTorrent belirteçli kripto para birimi olan BTT’yi tanıttı.

BTT belirteci ile BitTorrent ekibi, torrentlemeye teşvikler eklemeyi ve yavaş indirme hızı ve zaman içinde dosyaların azalan kullanılabilirliği gibi sorunları çözmeyi umuyor.

BTT nedir?

BitTorrent, özünde, dosya paylaşım isteklerini hesaplamak için ağına erişen tarafları birbirine bağlayan bir yazılımdır. İşlemler, bir kullanıcı, dosyaları bilgisayarında barındıran sağlayıcılardan dosya istediğinde başlar.

Bir dosyayı barındıran sağlayıcılar, onları birkaç parçaya ayırır. Talep edenler söz konusu dosyayı indirmek isterlerse, aynı dosyanın parçalarını birden çok sağlayıcıdan alırlar.

BitTorrent’in BTT ile genişletilmesi, onu daha dağıtılmış bir ağ haline getirmeyi, sağlayıcıları telafi etmeyi ve sunucu ve ağ etkisini azaltmak için büyük dosyaları paylaşma verimliliğini artırmayı amaçlıyordu.

Nasıl çalışır?

İstekte bulunan kişi, içerik almak için bant genişliği veya uzaktan yedekleme için depolama alanı gibi yerel kaynaklar karşılığında bir sağlayıcıya BTT belirteçleri de sunabilir.

BitTorrent’in dosya işlemleri yazılımı tarafından kolaylaştırılırken, ağ tüm BTT işlemlerinin kaydını tutmak için Tron blok zincirine güveniyor.

Teklif talep eden ile hizmet sağlayıcılar arasında bir teklif eşleştiğinde, paylaştıkları dosyanın parçasına bağlı olarak sağlayıcı başına gereken mikro ödemeleri kolaylaştırmak için Tron’da bir ödeme kanalı oluşturulur.

Hizmet tamamlandıktan sonra, bu mikro ödemeler daha sonra paketlenir, hesaplanır ve Tron blok zincirine kaydedilir.

Merkezi Olmayan Uygulamalar

BitTorrent ağı, hizmetlerini geliştirmek amacıyla çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalar (dapps) oluşturmak için Tron’un akıllı sözleşmeler paketinden de yararlanır.

Bunların başında, istek sahiplerine indirme hızını artırmak için BTT kullanarak sağlayıcı bant genişliği satın alma olanağı sunan bir dapp olan BitTorrent Speed.

Diğer bir popüler dapp, merkezi depolama sistemlerinde bulunan maliyet ve güven sorunlarını ele almayı amaçlayan bir dosya depolama protokolü olan BitTorrent Dosya Sistemidir (BTFS). BTFS, her biri farklı teknik yeteneklere sahip olan Filecoin, Siacoin ve Storj gibi diğer merkezi olmayan bulut depolama platformlarına benzer şekilde çalışır.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar