Manşet Şirket haberleri

Borçla boğuşan, üretim yapmayan Umpaş’ın hissesi 0.780’den 3.800’e nasıl geldi?

Merkezi Uşak’ta bulunan Umpaş Holding, dün bir açıklama yaparak geçici konkordato kararı verilen bağlı şirketi Seranova Seramik’e Uşak OSB tarafından elektrik ve doğal gaz verilmediğini duyurmuştu. Holding bu nedenle faaliyete başlayamadıklarını belirtti, idari ve hukuki girişimlerin sürdüğünü de açıkladı.

Ekonomy.TV bu haberin arka planını araştırınca ilginç gerçeklerle karşılaştı. Gurbetçilerin birikimleriyle kurulan Umpaş Holding’in lokomotif şirketi Seranova’nın Uşak OSB’ye olan yaklaşık 30 milyon TL’lik elektrik ve doğal gaz borcunu uzun zamandır ödemediği belirtildi. İşin ilginç yanı, şirketin Uşak OSB’ye ödeme yapmaya hâlâ yanaşmaması ve buna rağmen elektrik ve doğal gaz almakta ısrar etmesi.

Uşaklı Erkan Çuhadar çelişkiyi şu cümlelerle anlatıyor: “OSB’den mesela mantıklı bir izahta bulunmadan ve OSB Yöneticilerini de riske etmeyecek şekilde bir miktar ödeme yapmaksızın ve ödeme taahüdünde bulunmaksızın anlayış beklemenin mantığı yok.”

Umpaş’a para yatıran gurbetçiler, 400’e yakın işçi çalıştıran Seranova’ya, paralarını kurtarabilmek için tek umut kaynağı olarak bakıyor. Elbette faaliyete geçmeli ama bunun için OSB yönetimine ikna edici bir plan sunması gerekmez mi?

Hisseye dikkat

Bir başka soru: Seranova üretim yapmadığı halde Umpaş Holding hisseleri nasıl katlanarak arttı? Aralık ayında 0.780 TL seviyesinde olan hisse iki ayda 3.800’ü gördü. Doğal gaz, elektrik borçlarını ödeyemeyen bir şirketin hissesinde yaşanan sert fiyat hareketlerinin anlamı nedir?

Umpaş’ın OSB yönetimini suçlayan açıklaması bugün hissede sert düşüşe neden oldu. Ortada SPK’nın yakından incelemesi gereken bir durum var…

Ekonomy.TV

İlgili yazılar