Demir Çelik Şirket haberleri

Borusan’ın Amerika’da kazandığı 14 milyon dolarlık vergi davasında son durum

Borusan Mannesmann, Amerika’nın bu ülkeye çelik ithalatına vergileri yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltilmesine karşı açılan davada kazandığı 14 milyon dolarlık iade için ABD yönetiminin temyize gittiğini ve yürütmeyi durdurma istediğini duyurdu. Eğer mahkeme yürütmeyi durdurma vermezse ABD temyizi beklemeden 14 milyon doları ödeyecek.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

15 Temmuz 2020 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda yapmış olduğumuz açıklamada da belirtiği üzere, ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi, taraf olduğunuz 4 davadan biri olan “Transpacific Steel LLC  v. United States” davasında 14 Temmuz tarihinde vermiş olduğu kararında, sadece bir ülke için vergilerin % 25’den % 50’ye artırılmasının kanuna aykırı olduğuna hükmetmiş ve ek alınan %25 oranındaki vergilerin iade edilmesine karar vermişti. Şirketimizin ve Bağlı ortaklığı olan ABD’de kurulu Borusan Mannesmann Pipe Inc. Firmasının ABD gümrük otoritesinden gelir yazacağı tutar toplamda yaklaşık olarak 14 milyon Amerikan Doları seviyesindedir. Karşı taraf kararı hem temyize taşımış hem de yürütmeyi durdurma talebinde bulunmuştur. Yürütmeyi durdurma kararı mahkemece kabul edilmez ise temyiz sonucu beklenmeden Ticaret Bakanlığı ilgili vergileri iade edecektir.

Bağlı ortağımız olan Borusan Mannesmann Pipe firmasının taraf olduğu ve OCTG ham boruların Türkiye’den ithalatına dair yapılan istisna başvurusunun reddedilmesine dair açılan davada da,  yukarıda bahsedilen “Transpacific Steel LLC  v. United States” davasından doğan haklarımız saklı kalmak kaydı ile ABD hükümeti ile anlaşmaya varılmıştır 

İlgili yazılar