Gayrimenkul Manşet

Boykot Suudilere konut satışını yüzde 64 düşürdü

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında Cemal Kaşıkcı cinayeti ile başlayan ve ekim ayından bugüne Türk mallarına uygulanan boykot ile zirveye çıkan gerilim, konut satışlarına da yansıdı. Boykotun başladığı ekim ayından aralık sonuna kadar Suudilere yapılan konut satışı, geçen yıla göre yüzde 64 azalarak 536’dan 192’ye indi.

Sözcü’nün haberine göre 2020 yılında boykotun başladığı ekim, kasım ve aralık aylarında Suudilere satılan toplam konut sayısı 192 oldu. Geçen yılın aynı döneminde ise söz konusu satış adedi 536 olmuştu. Boykot kararının alındığı bu yıl 3 aylık periyotta yaşanan düşüş yüzde 64 oldu.

Sadece aralık ayında Suudilere yapılan konut satışı ise, geçen yıla göre yüzde 68 oranında azalarak 194’ten 62’ye geriledi.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan konu hakkında sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede yaşanan düşüşte uygulanan boykotun ve pandeminin etkili olduğunu söyledi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudiler’in Türkiye’ye olan ilgisinin azaldığını belirten Ulvi Özcan, “2020 yılında yabancılara yapılan toplam satışlarda da gerileme oldu ama bu oran Suudiler’de çok daha fazla.” dedi.

İlgili yazılar