Kripto para Manşet

BtcTürk vergi hazırlığına karşı çıktı; CEO Güneri: Dolarda, altında nasıl yoksa…

BtcTürk vergi hazırlığına karşı çıktı…

BtcTürk vergi hazırlığına karşı çıktı; CEO Güneri: Dolarda, altında nasıl yoksa…

Kriptopara alım satım platformu BtcTurk’un CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, BtcTurk Twitter hesabından yapılan canlı yayında kriptopara piyasalarındaki son durumu değerlendirdi. Bora Oruç Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, Aralık 2020’de BtcTurk Yönetim Kurulu üyesi olmuştu.

BtcTurk’un CEO’su Özgür Güneri, kripto paraya yönelik vergi tartışmalarıyla ilgili olarak “Türkiye’de Bitcoin para ise, dolar ve altın alıp sattığınızda vergi ödemiyorsunuz, bu koşullarda bireyler açısından Bitcoin’de vergi olmamalı. Bitcoin bir emtia ise yine vergisinin olmaması gerekiyor” dedi.

Bitcoin’de hiç vergi olmadı düşüncesinin doğru olmadığını kaydeden Güneri, “BtcTurk’te kullanıcılarımızın birbirleri arasında yaptıkları alım satımdan KDV dahil olarak bir komisyon alıyor ve sonrasında devletimize KDV ödüyoruz” diye konuştu.

BtcTürk vergi hazırlığına karşı çıktı.

2 trilyon dolara yaklaştı

Kripto varlık piyasasının büyüklüğünün 2 trilyon dolara yaklaştığını belirten Bora Oruç ise kurumsal yatırımcıların ilgisine dikkat çekerek, “Amerika’daki en büyük borsalardan Coinbase halka arz sürecinde. Bu süreci yürüten de dünyanın en büyük yatırım bankaları Goldman Sachs ve JPMorgan… Bu bankalar, daha bir yıl öncesine kadar konuya negatif bakıyordu. Bunun içinde olmaları, halka arz dosyasının SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) tarafından incelenmesi, halka açılacak bir şirket olarak kabul edilmesi bile aslında çok önemli bir gelişme” dedi.

İlgili yazılar