Devlet Göstergeler Tahvil Bono

Bu hafta takip edilecek Hazine Nakit Dengesi verisi için Ziraat Yatırım öngörüsü

Ziraat Yatırım’ın Sabah Stratejisi raporundan…

“Hazine eylül ayı iç borçlanma stratejisinde 10 milyar TL iç borçlanma gerçekleştireceğini ve toplamda 15,6 milyar TL anapara ödemesi yapacağını ve böylelikle 5,6 milyar TL net iç borçlanma ödemesi yapacağını belirtmişti. Stratejide hedeflenen iç borçlanma miktarı 10 milyar TL iken hesaplamalarımıza göre Hazine ağustos ayında yaklaşık 8,7 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi ki salgın sonrası en düşük rakam. Net iç borçlanma miktarınınsa 6,9 milyar TL olduğunu öngörüyoruz. Böylece iç borç çevirme rasyosu %33,8 gerçekleşti ki bu da 2018 Kasım’dan beri en düşük rakam.

Dış borçlanma tarafına bakıldığında, Hazine eylül ayında yurt dışı borçlanmaya gitmedi. Stratejiye göre 0,9 milyar TL dış borç ödeyicisi olduğunu varsaydığımızda toplamda 0,9 milyar TL net dış borç ödeyici konumunda. Net borç ödemesinin böylece eylül ayında 7,8 milyar TL olduğunu öngörmekteyiz. Günlük TCMB Analitik Bilançosu’nda Hazine hesabı 184 milyar TL’den ağustos sonunda 117 milyar TL’ye geriledi, bunun sonucunda Hazine nakit dengesi hesabının açık vereceğini tahmin etmekteyiz.

Sonuç olarak Hazine’nin eylül ayında net borç ödeyici konumda olduğunu ve nakit dengesinin ise açık verdiğini tahmin etmekteyiz.

İlgili yazılar