Finans

Bu işin dönüşü yok: Yapı Kredi kalıcı evden çalışmaya geçiyor

Yapı ve Kredi Bankası Türkiye’de bazı çalışanlarının kalıcı olarak uzaktan çalışmasına karar veren ilk banka olmaya hazırlanıyor. Korona virüs pandemisinden dersler çıkaran banka, daha fazla esneklik sağlamak ve ofis maliyetlerini azaltmak üzere genel merkezinde çalışanların üçte birinden fazlası için uzaktan çalışma yaklaşımı geliştiriyor.

Bankanın Levent’teki merkezinde 5500 civarında çalışanı bulunuyor. Bloomberg.com’ un Asli Kandemir ve Ercan Ersoy imzalı haberine göre, banka, çalışma düzeninin basitleştirilmesi kapsamında işçileri 3 gruba ayıracak. Genel merkezde çalışanların yalnızca %28’i bankacılık regülasyonları gereği ofisten çalışmaya devam edecek. %36 oranında çalışan ise ağırlıklı olarak evden çalışmaya devam edecek. Kalan çalışanlar hem evden hem ofisten çalışma sistemi içeren hibrid modele geçecekler.

Banka, planın pandemi döneminde 8 binden fazla çalışanın evden çalışmasına karşın önemli bir sorun yaşanmaması kapsamında alındığını belirtti. Plan kademeli olarak uygulamaya geçecek, yılın ikinci yarısında ise tamamen uygulama hedefleniyor.

İlgili yazılar