Manşet Siyaset

Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndan istifa etti

AKP kurucularından Bülent Arınç,  Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın tahliyesi olabilir; delil uyduramazsınız, çocuk bile yazmaz bu iddianameleri!” sözlerine tepki gösterdiği Arınç, istifasına ilişkin olarak, “Benim konuşmamın, şahıslar üzerinden farklı zeminlere kaydırılması sebebiyle, reform çalışmalarını engelleyeceğine dair kaygılandığımdan, Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevimden ayrılmamın daha uygun olacağına karar verdim” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, istifanın kabul edildiğini “Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, Sayın Arınç’ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir” sözleriyle duyurdu.

“Fikirlerimin bu isimlerin gölgesinde kalmasından ve meselenin özünün kaçırılmasından üzüntü duyduğumu belirtmeliyim”

Arınç sosyal medya hesabından yaptığı istifa açıklamasında, “Bir televizyon kanalında yaptığım konuşmalar, kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olduğundan aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim. Konuşmamın ana ekseni, yargıda  yapılacak reform konusuydu. Bir hukukçu olarak olarak bu konudaki görüşlerimi açıkladım. Ömrüm boyunca hukukun üstünlüğünü ve adalet kavramını savunan birisi olarak yine aynı görüşlerimi dile getirdim. Gazeteci arkadaşımız program esnasında soru sorarken isim zikrettiğinde ‘İsimler üzerinden tartışmayalım’ diye altını çizmeme rağmen evrensel hukuk, adalet ve yargının sorunları üzerine dile getirdiğim fikirlerimin bu isimlerin gölgesinde kalmasından ve meselenin özünün kaçırılmasından üzüntü duyduğumu belirtmeliyim” ifadesini kullandı. 

“Asla bu ithamları kabul etmiyorum”

Arınç açıklamasında şunları kaydetti: 

Tartışmalar öylesine yanlış yere götürüldü, beni Yasin Börü’nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletine kadar gitti. Asla bu ithamları kabul etmiyorum ve reddediyorum. Yasin Börü için döktüğüm gözyaşı da terör örgütleri FETÖ ve PKK’ya yönelik sözlerim ve tavrım bellidir. Tüm bunları burada yeniden dile getirmeye kendime zul sayarım.

İlgili yazılar