Kültür Sanat

Burcu Kıratlı Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Burcu Kıratlı son günlerde yeniden gündeme oturdu. “Burcu Kıratlı kimdir?”, “Burcu Kıratlı kaç yaşında, nereli?” soruları son dönemde sıklıkla araştırılıyor. 2018 yılında ünlü pop şarkıcısı Sinan Akçıl ile evlenen oyuncu, 2019 yılında aniden ayrılmıştı. Aradan geçen kısa zaman diliminden sonra ikili yeniden evlenme kararı aldı. Sinan Akçıl ile Burcu Kıratlı’nın sosyal medya paylaşımları son birkaç günün en çok beğenilen paylaşımları arasına girdi. İlk kez 2010 yılında bir TRT yapımıyla izleyici karşısına çıkan Kıratlı, geçen zaman diliminde TRT ile çalışmaya devam etmişti.

Onu en çok Diriliş Ertuğrul dizisinde oynadığı karakter ile hatırlıyoruz. Yine de Burcu Kıratlı’nın Diriliş Ertuğrul dizisinden sonra oynadığı birçok dizi bulunuyor. Eğitim – öğretim hayatı da Kıratlı hakkında dikkat çeken bir başka detay. Son dönemde sıklıkla hakkında araştırma yapılan Burcu Kıratlı kimdir? Burcu Kıratlı kaç yaşında? Aslen nereli? Sinan Akçıl ile neden boşandı? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Burcu Kıratlı Kimdir?

İstanbul doğumlu genç oyuncu Burcu Kıratlı, son dönemde Türk medyasında gündeme oturdu. Eski eşi Sinan Akçıl ile yeniden evlenme kararı alan oyuncunun bu hamlesi gündem oldu. 2018 Aralık ayında ünlü şarkıcı Akçıl ile evlenen Kıratlı, bir yıl sonra 2019 Ekim ayında boşanmıştı. Bu ani kararından sonra bu kez 2 yıl geçmeden yeniden barışıp, evlenme kararı aldı. İstanbul doğumlu Burcu Kıratlı, eğitim – öğretim hayatını bu şehirde tamamlamış. Burcu Kıratlı kimdir?

İlkokul eğitimi için Ata Koleji’ne giden oyuncu, ortaokul eğitimi için BJK Koleji’ne gitmiş. Lise eğitimini tamamlayabilmek için bu kez Bebek’te bulunan Yıldız Koleji’nde eğitim hayatına devam etmiş. Üniversite için Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanmış. 4 yıl boyunca Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünde eğitim gördükten sonra oyunculuğa giriş yapmış. Burcu Kıratlı, Üniversite eğitimi devam ederken Kadıköy’de bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne gitmiş. 2 yıl boyunca burada oyunculuk eğitimi almış. Hatta eğitim – öğretim hayatı devam ederken çeşitli projelerde rol aldığı da olmuş.

Diriliş Ertuğrul ile Sıçrama Yaşadı

İlk olarak 2010 yılında TRT’de yayınlanan bir dizi de oynayan Kıratlı, kariyerindeki asıl sıçramayı Diriliş Ertuğrul adlı dizi ile yapmış oldu. Diriliş Ertuğrul’da Gökçe karakterine hayat veren oyuncu, bu süreçte büyük gelişim yaşadı. Yani, Diriliş Ertuğrul adlı yapımdan sonra birçok farklı dizide görmeye başladık. “Burcu Kıratlı kimdir?” sorusunu araştırdığımızda karşımıza ilk çıkan bilgi Diriliş Ertuğrul oyunculuğu oluyor.

Genç oyuncuyu kamuoyu önüne ikinci kez taşıyan gelişme Sinan Akçıl oldu. 2018 yılında ani bir kararla Sinan Akçıl ile dünya evine giren oyuncu, 2019 yılında yine ani bir karar ile boşandı. Burcu Kıratlı’nın Sinan Akçıl ile evlenmesi kadar boşanması da gündem olmuştu. Çift hakkında dikkat çeken diğer detay ise yeniden evlenecek olmaları. Boşanmalarının üzerinden 1,5 yıl geçmeden bu kez tekrar evlenme kararı alan oyuncu, Türkiye’de trendlere çıktı.

Burcu Kıratlı Kaç Yaşında? Nereli?

Burcu Kıratlı, 23 Temmuz 1989 doğumlu. Bu yıl 31 yaşını doldurup 32 yaşına girecek. Doğma büyüme İstanbullu olan oyuncunun ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimlerini de İstanbul’da tamamladığı biliniyor. Hatta sadece Avrupa Yakası’nda bulunan ilçelerde eğitim öğretim hayatını sürdürdüğünü belirtebiliriz. İlkokul, orta okul ve lise için üç farklı kolejde eğitim alan oyuncu, Üniversite eğitimi için Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne gitmiş.

Burada Görsel İletişim Tasarımı Bölümünü okuyup tamamladıktan sonra oyunculuğa başlamış. Usta oyuncunun kariyerindeki en büyük dönüm noktası Müjdat Gezen Sanat Merkezi ile tanışmasından sonra başlıyor. Türk dizi ve film camiasına onlarca oyuncu kazandıran sanat merkezi, Burcu Kıratlı’nın da eğitiminde önemli katkıda bulunmuş. Kendisi gibi usta oyuncu Ezgi Mola ile aynı yerden oyunculuk eğitimi almış.

Burcu Kıratlı Hangi Dizilerde Oynadı?

Burcu Kıratlı’nın 21 yaşından itibaren televizyonda oyunculuk yaptığını biliyoruz. Henüz Üniversite öğrencisi olduğu sırada ilk kez TRT’de yayımlanan Elde Var Hayat isimli dizi ile izleyicinin karşısına çıkan oyuncu, bu tarihten sonra birçok yapımda rol almış. Son iki yıldır görev aldığı bir yapım bulunmuyor. Yine de 2014 yılında kazandığı ödül ve diğer kazanımları ile oyunculuk sektöründe önemli yer sahibi olduğunu belirtmeliyiz.

Özellikle Diriliş Ertuğrul Gökçe karakteri ile hafızalarımıza kazınan oyuncu, bu tarihten sonra birçok yapımda oynadı. Diğer yapımlar Diriliş Ertuğrul kadar ses getirmeyince kısa süreli projelerde görev almak durumunda kaldı. Yani, saman alevi gibi hızla yanıp söndü benzetmesinde bulunamasak da hızlı yükselen kariyeri bir anda düşüşe geçti diyebiliriz. “Burcu Kıratlı kimdir?” sorusunu cevaplayacak nitelikte bugüne kadar oynamış olduğu yapımların listesi şu şekilde;

  • Elde Var Hayat
  • Su ve Ateş
  • Peri Masalı
  • Diriliş Ertuğrul
  • Bizim Hikaye
  • Aşk ve Mavi

Ayrıca, genç oyuncunun 2014 tarihinde “En İyi Çıkış Yapan Oyuncu” ödülünü aldığı kayda geçmiş. “Burcu Kıratlı kimdir, Burcu Kıratlı kaç yaşında?” sorularının kısa bir özetini bu şekilde cevaplamaya çalıştık.

İlgili yazılar