Güncel Şirket haberleri

Cam krizi: Resmen karaborsaya düştü; Şişecam iç pazara ağırlık verdi

Cam krizi yaşanıyor…

Cam krizi: Resmen karaborsaya düştü… Mahalle arasındaki camcılardan inşaatçılara kadar birçok sektör cam bulamamaktan şikâyetçi. Sektörde faaliyet gösteren işletmeler camın karaborsaya düştüğünü söylerken, cam üreticileri pandemi nedeniyle sorunlar yaşandığını, cam üretim hatları da bakıma girdiği için üretimin azaldığını söylüyor. “Cam resmen karaborsaya düştü” diyen Ankara Camcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Keser, “Şu an bir kişinin evinde cam kırılsa cam takamayacak durumdayız” dedi.

Hürriyet’in haberine göre, Ankara Camcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Keser, yaklaşık 1 yıldır cama ulaşmakta zorluk yaşadıklarına dikkat çekti. Pandeminin başlamasıyla birlikte sorunların ortaya çıktığına vurgu yapan Keser, “Şişecam Türkiye’deki en büyük cam tedarikçisi. Sorununun ne zaman çözüleceği konusunda da bir bilgi alamıyoruz. Esnaf mağduriyet yaşıyor. Ürün bulamadığımız gibi çok yüksek zamlarla da karşı karşıyayız. Cam resmen karaborsaya düştü. Geçen yıl 65 TL’ye aldığımız 1 metre camın fiyatı 115 TL’ye kadar çıktı. Şu an bir kişinin evinde cam kırılsa cam takamayacak durumdayız” diye konuştu.

Cam krizi: Resmen karaborsaya düştü; Şişecam iç pazara ağırlık verdi

Şişecam: Yüzde 67 iç pazar payını yüzde 87’yi çıkardık

Şişecam cam sektöründe yaşanan sorunla ilgili Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Cam ev eşyası alanında, uzun yıllardır cam kapak tedariği yaptığımız tencere-tava sektöründe; 2020’de pandemi sürecindeki ani talep artışı karşısında Şişecam olarak, yeni hat yatırımı ve teknolojik geliştirmeler yaparak ilgili talebin karşılanabilmesine yönelik adımlar atılmıştır. 2021 Mart ayı itibarıyla tedarik hacmimiz öngörülen talebi karşılayacak seviyelere ulaşacaktır. Cam kapak üretimimiz, tamamen yurtiçinde yapılıyor. Üretilen ürünler sadece iç piyasa taleplerine yönlendiriliyor. Ankara Polatlı tesisimizde yedinci düzcam fırınımıza ilave olarak ve özellikle yurtiçi pazar talebi paralelinde sekizinci düzcam fırınını 1 milyar TL yatırımla, 2 Ekim 2020’de devreye aldık. Ek olarak ülkemizdeki talebi karşılamak üzere, ihracatımızı geçen yıla göre yüzde 50 azaltarak minimum seviyeye indirdik. Yine geçen yıl Türkiye’deki üretim miktarımızın yüzde 67’si iç pazara yönlendirilmişken, bu yıl bu oran yüzde 87’ye yükseltildi. Bu paralelde, Yenişehir’de teknik zorunluluklar nedeniyle soğuk tamire alınan altıncı fırınımızın nisan sonunda, diğer fırınımızın da yılın ikinci yarısında devreye alınması yönünde çalışmalar sürüyor. Şişecam, küresel salgının yarattığı belirsizlik ortamına rağmen yatırımlarına aralıksız devam etmekte ve ülkemiz ekonomisi için değer yaratmayı sürdürmektedir.”

İlgili yazılar