Dolar/TL Manşet

Capital Economics’in dolar öngörüsü 7.5 TL

Londra merkezli araştırma kuruluşu Capital Economics, Türkiye’nin cari dengesinde Koronavirüs salgını esnasında büyük bozulma yaşandığı ve cari açığın geri döndüğüne dikkat çektiği raporunda, Haziran ayında toparlanmanın başladığını ancak buna rağmen ekonominin açık alanında kalacağını öngördü.

Özel sektör ve kamunun önümüzdeki 1 yıl içinde yaklaşık 170 milyar dolar döviz borcu ödemesinin bulunduğunu da vurgulayan Capital Economics, bunun yarısının bankalara ait olduğunu belirtti.

Capital Economics, cari açığın finansmanı sıkıntı oluştururken ve ödenmesi gereken yüksek bir döviz borcu varken TL’nin değer yitirmeyi sürdüreceği tahmininde bulundu. Kuruluş, ek bir siyasi kriz yaşanmaması durumunda doların 7.50’ye yükseleceği öngörüsünde bulundu.

UYARI! Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar