Yatırım Makro

CDS ne kadar? Eylül’de 524’e çıkmıştı, şimdi… CDS ne demek?

CDS ne kadar? Türkiye’nin risk primini gösteren CDS, yani kredi temerrüt takası primi hızlı bir şekilde geriledi.

CDS ne kadar? Bu soruya yanıt vermeden önce yakın geçmişi hatırlayalım… CDS ne kadar? Eylül’de 524’e çıkmıştı, şimdi… CDS ne, doların hızlı yükseliş sarmalına girdiği geçen Eylül’de ortalama 524’e kadar çıkmıştı. Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişmesi sonrasında gerilemeye başladı.

Twitter’da Para ve Finans hesabı son 3 yılda CDS’in seyrini paylaştı:

CDS ne kadar sorusunun yanıtı bu kez iyimser…

CDS ne demek?

CDS yani Credit Default Swap (Kredi Temerrüt Takası), ülke risklerini açıklayan bir göstergedir. En basit anlatımla verdiğiniz borcu geri alamazsanız bunu kefilden talep edeceksiniz. Kefil ise bir bedel (CDS primi) karşılığında size kefil olacak ve bu bedel karşılığında alamadığınız alacağınızı size kefil ödeyecek. Borç verdiğiniz kişiden alacağınızı alma ihtimaliniz ne kadar az ise kefili de o kadar yüksek bir paraya (CDS Primi) ikna etmeniz gerekir. Bu alacağınızı bir tür sigortalayıp (CDS Primi ile) alacağınızın ödenmeme riskini ortadan kaldırmanız anlamına gelmektedir. Özetle tahvil vs yatırımlarınızda vade sonunda anapara ve faizlerinizi geri almanızın riskli olduğu durumlarda bir nevi sigortalama primine CDS primi denir. Ve CDS primi ne kadar yüksek ise alacağınızın vadesinde ödenmeme riski de o kadar yüksektir.

CDS nedir?

En basit tanımlama ile bir devletin ya da ülkedeki şirketlerin piyasaya sunduğu borçlanma araçlarının (hazine bonosu, devlet tahvili, finansman bonosu vs.) vadeleri geldiğinde bunların ödenmemesine riskine karşılık yatırımcılardan alınan bir bedeldir. Bunu bir tür sigorta bedeli gibi algılamak yanlış olmaz. Ödenmeme riskine karşılık ödenen bu sigorta bedeline ise CDS Primi adı verilmektedir.

İlgili yazılar