Finans

Çek ibraz erteleme kaosu: Piyasada ödemeler durdu!

Çek ibraz erteleme düzenlemesi kaos yarattı.

Çek ibraz erteleme kaosu: Piyasada ödemeler durdu! Tam kapanma ile ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen çeklerin 1 Haziran’dan sonraya ertelenmesi piyasalarda kaos yarattı.

Bankavitrini’nin haberine göre yapılan düzenlemenin uygulamaya girmesi ile çek ödemelerinde kaos yaşanmaya başladı. Bankalar hesapları müsait olan hesapların çeklerini de ödememesi piyasaları tam anlamı ile kitlendi.

TAKASBANK işlemleri durdurdu

Bankavitrini, Takasbank’ın da çek işlemlerini durdurduğunu yazdı. Ay sonu olması nedeni ile çek tahsilatı yapamayan vatandaş, esnaf ve sanayici şok yaşadı. Çek ödemeleri yapılmayınca SGK, işçilik, hammadde, akreditif, kredi gibi ödemeler de gecikmeye girme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Bankavitrini yazarı Erol Taşdelen, “Çekini ödemek isteyenler de ödeyemez hale geldi” dedi.

Ne olmuştu?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, tam kapanma nedeniyle hak kayıplarının önlenmesi amacıyla, ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen çeklerin ibrazı ertelenmişti.

Ayrıca 30 Nisan ile 31 Mayıs arasında, bu tarihler dahil olmak üzere vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında icra ve iflas takibi başlatılamayacak, ihtiyati haciz kararı verilemeyecek ve başlamış olan takipler duracak.

İlgili yazılar