Finans Manşet

Çek ibraz ertelemesi halen yürürlükte! Prof. Dr. Ersan Şen’den çarpıcı yorum

Çek ibraz ertelemesi Ticaret Bakanlığı açıklamasıyla durdurulmuştu. Prof. Dr. Ersan Şen’den çarpıcı itiraz geldi.

Çek ibraz ertelemesi halen yürürlükte! Prof. Dr. Ersan Şen’den çarpıcı yorum…

Prof. Dr. Ersan Şen, çek ödemelerinde kaos yaratan ibraz süresiyle ilgili yasanın uygulamasının genelgeyle durdurulmasının hukuka uygun olmadığını belirtti. Dünya.com’un haberine göre Prof. Dr. Şen, kanuni düzenlemenin çok açık olduğunu belirterek, bankaların tebliğe veya genelgeye göre çekleri ödeyemeyeceğini söyledi. Şen, çıkarılan tebliğin kanun hükmünün üstünde olamayacağı gibi, gerekçenin de kanun metninin üzerinde olamayacağını belirtti.

Ne olmuştu?

Tam kapanma ile ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen çeklerin 1 Haziran’dan sonraya ertelenmesi piyasalarda kaos yaratmıştı. Bankalar hesapları müsait olan hesapların çeklerini de ödememesi nedeniyle piyasaları tam anlamı ile kilitlenmişti. Bunun üzerine T.C. Ticaret Bakanlığı ibraz süresinin son günü 30 Nisan 2021 ila 31 Mayıs 2021 tarihleri arasına denk gelen çeklerin bu tarihler arasında bankaya ibrazı halinde, hesapta karşılığının bulunması kaydıyla ödenmesi gerektiğini belirtmişti.

Prof. Dr. Ersan Şen, T.C. Ticaret Bakanığı’nın yaptığı açıklamanın yasanın uygulamasını engellemeyeceğini vurguladı.

Yasa metni bu kadar açıkken, bankaların borçlunun muvafakatı olmadan ödeme yapamayacağının altını çizen Şen, “Alacaklı ile borçlu bir araya gelir, banka yazılı olarak muvafakat alır kayda geçer ancak o zaman ödeme yapar, bu duruma zaten devlet karışamaz” ifadelerini kullandı.

Bankanın burada kendi başına insiyatif kullanamayacağını vurgulayan Şen, “Tekrar ediyorum, genelge ile tebliğ ile kanun iradesinin üzerine çıkılamaz. Banka burada emniyeti suiistimal suçu işlemiş olur, kamu bankaları yönüyle de görevin kötüye kullanılması durumu geçerlidir” dedi.

İlgili yazılar