Eğitim Gayrimenkul

Çekmeköy’de kolej inşaatı için dere yatağı değiştirildi

Merkez Mahallesi’ndeki Soğuk Su Deresi ıslah çalışması kapsamında dere bandı ile sıfır konumda olan Maks Koleji ve butik otel olacağı söylenen inşaat için güzergahı değiştirdiler. Kolej bu şekilde dere bandının dışına kayrılmış oldu.

Flaşhaber’in haberine göre Çekmeköy Merkez Mahallesi’nde Farabi sokakta bulunan gecekondular dere koruma bandına yapıldığı gerekçesi ile yıkılmıştı. Ancak gecekonduların yıkıldığı bölgede bu sefer devasa yapılar yapılmaya başlandı. Yapılan inşaatların dere koruma bandına neredeyse sıfır mesafede yapılaması tartışmaları beraberinde getirdi.

Serindere projesi kapsamında ıslah çalışması başlatıldı. Söz konusu alanda dere yatağına usule aykırı yapı inşaa eden inşaat sahiplerine yönelik derede yeniden deplase çalışması yapılarak güzergah değiştirildi. Dere yatağına 10 metre mesafede olması gereken binalar bu şekilde koruma bandının dışına çıkartıldı.

Maks Koleji ve butik otel olacağı konuşulan bina bu şekilde dere koruma bandının dışına çıkartılılarak tartışmalara son verilmek istendi. Ancak dere koruma alanlarındaki inşaat yoğunluğu planların iptalini de gündeme getirdi. Görünüşte bu yapılar dere koruma planlarının dışında gösterilmeye çalışılsa da mevzuat ve resmi planlardaki durum Çekmeköy İmar planlarının yeniden iptal olmasına neden olacak.

İlgili yazılar