Güncel Havacılık

Çelebi Hava Servisi de büyük zarar açıkladı

Çelebi Hava Servisi, Koronavirüs salgını nedeniyle karantinanın uygulandığı ikinci çeyrekte 117,3 milyon TL ana ortaklık net dönem zararı açıkladı. 2019’un 2. çeyreğinde şirketin ana ortaklık net dönem karı 23,4 milyon TL idi. 

Şirket’in ikinci çeyrekte satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,4 oranında azalarak 251,2 milyon TL’ye geriledi. 

Ziraat Yatırım’ın analizine göre operasyonel giderlerini yüzde 16,2 oranında azaltan şirket, diğer faaliyetlerden ise 3,2 milyon TL gider yazdı. Böylece esas faaliyet zararı 29,8 milyon TL oldu.  2019’un aynı dönemindeki faaliyet karı 88,2 milyon TL idi. Yatırım faaliyetlerinden gelir yazılmazken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 8,9 milyon TL gider kaydedildi. 71,4 milyon TL’lik finansman gideri sonrası vergi öncesi zarar 110,1 milyon TL’ye ulaştı. 2,2 milyon TL vergi gideri kaydeden şirketin ana ortaklık net dönem zararı 117,3 milyon TL oldu.

İkinci çeyrek zarar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem zararı 157,9 milyon TL’ye çıktı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 30,8 milyon TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

UYAR! Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar