Güncel

Cemre ne zaman düşer? 19-20 şubatta ilki, diğerleri?

Cemre ne zaman düşer? Şubat ayı sonunda herkesin aklına gelen soru…

Cemre ne zaman düşer? Havalar biraz da olsa ısınınca bu sorunun yanıtı merak edilmeye başlandı… Cemre kelimesi sıcaklık ya da sıcaklığın yükselişi anlamlarında kullanılıyor ve baharın gelişini imliyor. Cemrelerin ilki 19, 20 Şubat’ta havaya düştü. Şimdi sıra ikinci cemre ve üçüncü cemreye geldi. İkinci cemre yine şubat ayı içerisinde suya, üçüncü cemre ise mart ayında toprağa düşecek.

Cemreler ne zaman?

İlk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde yani bugün havaya düştü. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

Cemre ne zaman düşer, bahar o zaman başlar…

Cemre nedir?

Halk kültüründe önemli bir yeri bulunan cemre konusunda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz, cemrenin “kor, yanmış kömür parçası, kıvılcım, yükselen ateş, köz” gibi anlamları olduğunu söyledi.

Cemrenin “sıcaklık” ya da “sıcaklığın yükselişi” anlamlarında kullanıldığını anlatan Emeksiz, “Ebüzziya Tevfik, Lügat-ı Ebüzziya adlı eserinde bu konuda ilginç bilgiler verir. Arapça ve Farsça eserlerde, çeşitli kavimlerin cemrenin yerin altından yükseldiğine dair bir inanışa sahip olduğu belirtilirken Türk kültüründe ise genellikle cemrenin düştüğü inanışı yaygındır. Ancak Ebüzziya’nın ‘…cemrenin zeminden heyecan etme’ ifadesi, bize cemrenin yükseldiğiyle ilgili inancın bulunduğunu göstermektedir.” dedi.

İlgili yazılar