Finans Manşet Siyaset

CHP’li Budak: Vatandaşın bankalara borcu bir yılda yüzde 40 arttı

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, vatandaşların bankalara borcunun 826 milyar TL’ye çıktığını belirtti.

Budak, açıklamasında şunları söyledi:

İktidarın, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle işini kaybeden, işini kaybetmediği halde geliri azalan, zorunlu izne çıkarılan yurttaşlarımız var.

“Zorda kalan bu yurttaşlarımız temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bankalardan borçlanmayı adres göstermesi vatandaşların bankalara olan borcunun bu yıl yüzde 40 oranında büyümesine yol açtı.

Bu ülkenin yurttaşlarının Aralık ayı itibariyle bankalara 826 milyar TL borcu var. Karantinada geçen nisan ayında 920 bin, mayıs ayında ise 699 bin kişi ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. Oysa mart ayında bu rakam 114 bindi. Böyle bir borçluluk halini daha önce hiç yaşamadık. Yeni doğan her bebek 38 bin TL borçla gözlerini açıyor.

Üniversite mezunu gençler KYK borcuyla hayat atılıyor. İcra dairelerinde bekleyen dosya sayısı Aralık ayı itibariyle 23 milyona ulaştı. Çünkü esnaf borçlu, çiftçi borçlu, emekli borçlu.   İşte bu yüzden Google’da Türkiye’den 2020 yılında en çok aranan üçüncü soru ‘1000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?’ sorusu oldu. AKP iktidarının Türkiye’ye yaşattığı acı manzara işte budur.”

İlgili yazılar