Savunma

Çiller Cougar helikopterlerin alınmasını askerin istediğini söyledi

Çiller Cougar helikopterlerin alınma öyküsünü anlattı.

Çiller Cougar helikopterlerin alınmasını askerin istediğini söyledi. Eski başbakanlardan Tansu Çiller, “AB Gümrük Birliği’ne yaranmak için Cougar helikopterler alındı, asker kesinlikle karşıydı”eleştirilerine ilişkin olarak, “Cougar helikopterlerin alınmasını asker istedi” açıklamasını yaptı.

“Coguar’ların alınmasını askerler önerdi”

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Çiller, “Coguar helikopterlerin alındığı dönemi çok iyi hatırlıyorum. Doğan Güreş Paşa, Genelkurmay Başkanı’ydı. Savunma sanayisinde geniş araştırmalar yapılır, askerler TSK’nın ihtiyaçlarına göre bize önerilerde bulunurdu. Coguar’ların alınmasını askerler önerdi. Onların önermediği bir şeyi almam mümkün mü? O helikopterlerde askerlerimiz taşınacak, onlar benim evlatlarım. Evlatlarıma zarar verecek bir şeyi benim almam mümkün mü? Askerler önerdi, aldık. Onların önermediği bir şeyi almak bana zul gelir” dedi.

“İtiraz gelse redderdim”

Çiller açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Altını çizerek söylüyorum. Kesin olarak ifade ediyorum. Benim önüme Cougar’ların alınmamasına ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itirazı kesinlikle gelmedi. Gelseydi, en ufak bir şekilde tereddüt etmem, reddederdim.

Ne olmuştu?

Emekli Tuğgeneral Osman Aydoğan,  Cougar helikopterlere ilişkin olarak, “AB Gümrük Birliği’ne yaranmak için alındı, asker kesinlikle karşıydı” açıklamasını yaptı. Son olarak Bitlis’te düşen Cougar helikopterde biri korgeneral 11 asker şehit olmuştu. 

İlgili yazılar