Borsa İnşaat malzemeleri

Çimsa’nın İspanya’da alacağı beyaz çimento fabrikasının fiyatı 154 milyon dolara indi

Çimsa, İspanya’da yerleşik Cemex Espana S.A.’nın sahip olduğu Buñol Beyaz Çimento Fabrikası’nı 180 milyon dolar bedelle satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını ve satın alım sözleşmesi imzalandığını 20 Mart 2019 tarihinde duyurmuştu. Şirket 2 Ekim’de yaptığı açıklama ile fabrikanın alımı ve yurtdışında beyaz çimento operasyonlarının yapılandırılması ile ilgili bilgi verdi.


Rekabet onayı: İspanya Rekabet Otoritesi (CNMC) Çimsa’nın İspanya’da yerleşik bağlı ortaklığı Cimsa Cementos Espana S.A.U.’nun aktifinde bulunan Alicante Terminali’nin elden çıkarılması koşuluyla, Buñol Beyaz Çimento Fabrikası’nın satın alınmasına 30.09.2020 tarihinde onay verdi.

Rekabet kurumlarından alınan şartlı onaylarda yer alan koşullar ve bu çerçevede özellikle Alicante Terminali’nin elden çıkarılacak olması nedeniyle, Buñol Beyaz Çimento Fabrikası’nın satın alma fiyatında güncelleme yapıldı; nihai satın alma bedeli 154,5 milyon dolar olarak belirlendi.
                       

Şirket’in ve ana ortağı Sabancı Holding’in operasyonel ve finansal güçlerini birleştirerek, global beyaz çimento pazarında lider bir oyuncu olma ve buna ilişkin daha verimli ve güçlü bir platform yaratma hedefi doğrultusunda, yurt dışındaki beyaz çimento operasyonlarının Sabancı Holding ile ortaklaşa olarak yurt dışında kurulacak bir şirkete devredilmesi ve söz konusu satın almanın yeni kurulacak bu iştirak üzerinden yapılması planlanıyor.

Bu çerçevede, Çimsa’nın %40, Sabancı Holding’in %60 oranında sermayesine katılacağı Hollanda’da yerleşik Cimsa Sabancı Cement BV (CSC BV) unvanlı yeni bir şirket kurulacak.

Şirket’in yurt dışında beyaz çimento operasyonlarını üstlenen iştirakleri Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corporation, Cimsa Cement Sales North Gmbh ve Cimsa Cementos Espana S.A.U.’nun hisselerinin %100’ü ile Cimsa Adriatico S.R.L.’nin %70’i CSC BV’ye satılacak. Buñol Beyaz Çimento Fabrikası, Cimsa Cementos Espana S.A.U. tarafından satın alınacak.
                       

İlgili yazılar