Halka arz Manşet

Consus Enerji halka arz için hazırlık yapıyor; Global Holding patronu Kutman 2022’yi işaret etti

Consus Enerji halka arz için hazırlık yapıyor. Mehmet Kutman anlattı.

Consus Enerji halka arz için geri sayımda. Bloomberg HT’de Üst Düzey programına konuk olan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kutman, 2021’deki yatırım ve halka arz planlarını paylaştı.

Kutman değerlendirmesinde, 2020’de 923 milyon lira gelir öngörürken, 290 milyon TL’de kaldıklarını, dolayısıyla 2021’i borç azaltma yılı olarak ilan ettiklerini açıkladı.

Consus Enerji halka arz için hazırlık yapıyor; Global Yatırım Holding patronu Kutman anlattı.

Naturelgaz’ın halka arzının martta sonuçlanmasını beklediklerini belirten Kutman, “Naturelgaz halka arz geliriyle borç azaltacağız.” dedi. Konuşmasında, “Consus Enerji’yi 2022’de halka arz edeceğiz.” diyen Kutman, piyasaların gelecek 2 yılı olumlu seyretmesini beklediklerini ve limanlar dışında tek yatırım alanının teknoloji olacağını açıkladı.

Naturel gaz başvuruyu yaptı

Global Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz halka arzı için geçtiğimiz günlerde Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yaptı. Geçtiğimiz aylarda SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralarak bünyesinde birleştiren Naturelgaz’ın halka arzı, enerji sektöründeki 2021 yılının ilk halka açılmalarından birisi olacak. 

Sıkıştırılmış (CNG) ve sıvılaştırılmış (LNG) doğal gaz pazarında 31 Aralık 2020 itibarıyla oto CNG dâhil, yaklaşık yüzde 25 pazar payı ile sektör lideri olan şirket; fabrikalar, enerji üretim tesisleri, oteller, otoyol şantiyeleri gibi endüstriyel ve ticari müşterilere hizmet vermekte olup, aynı zamanda ekonomik veya coğrafi engeller sebebiyle ana doğal gaz boru hatlarına erişimi olmayan ilçe ve beldelere dökme CNG taşıyor (Citygas). 

İlgili yazılar