Dolar/TL Finans Güncel

Conversation: Hükümet’in TL’yi savunacak araçları tükeniyor

Akademisyenlerin ve araştırmacıların haberlerine yer veren, kâr amacı gütmeyen Amerikan medya kuruluşu The Conversation, Türk Lirası’nın çöküşünü önlemek için hükümetin elindeki araçların tükenmeye başladığına vurgu yapıldı.

7 Ağustos’ta Türk Lirası’nın dolar karşısında 7.36’dan işlem gördüğü ve bunun tüm zamanların rekoru olduğu hatırlatıldı. Türk Lirası’nın, ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizinden beri son iki yıldır ‘yaşam destek ünitesi’nde olduğu öne sürüldü. Haberde, son dönemde Türk Lirası’nın dolar karşısında yaşadığı düşüşün çok daha dramatik olduğu belirtildi. Bunun nedeni olarak, aslında doların da diğer para birimlerine karşı ortalama yüzde 9 değer kaybettiği vurgulandı.

Türkiye’nin; Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Endonezya ile birlikte en riskli gelişen pazarları betimleyen ‘kırılgan beşli’ içinde yer aldığı belirtildi. Türkiye’nin büyük cari açıklar vermesinin zayıf noktası olduğu kaydedilerek, büyüme konusunda sürekli dış finansmana güvendiği hatırlatıldı. Bir süre dış yatırım çekme konusunda başarılı olunsa da bunun sonuna gelindiği vurgulandı. Haberde, 2014’ten beri 2016 yılı dışında her sene seçim olduğu belirtildi. Bunun sonucunda yetkililerin ekonomiyi canlandırmayı devam ettirmek için daha fazla para harcayıp, borçlandığı vurgulandı.

Bu gibi durumlarda yapılacak iki şey olduğu belirtildi. Faiz oranlarını yükseltmek ya da döviz rezervlerini kullanmak. Türkiye’nin ikinci seçeneği sonuna kadar zorladığı ve rezervlerin tükenme noktasına geldiği öne sürüldü.

Haberde Türkiye’nin rezervlerini artırmak için IMF ile anlaşma yapması gerektiği yazıldı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun süredir halka, ülkesinin artık IMF’ye ihtiyacı olmadığını anlatması nedeniyle bunu yapmak istemediği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, faiz artırımına da karşı çıktığı hatırlatıldı. Haberde, dış finansman, ucuz kredi ve tüketimdeki patlamaya dayanan mevcut model için yolun sonunun geldiği belirtildi ve eklendi: Asıl soru, bunun yerini neyin alacağı…

İlgili yazılar