Gıda Güncel

Dardanel: Kapalı çalışma sistemini resmi makamlar önerdi

Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada tepkilere neden olan ve Perşembe günü DİSK tarafından şirketin İstanbul’daki merkezi önünde protesto edilen “Kapalı çalışma sistemini” resmi makamların önerdiğini söyledi.

Önen şöyle dedi:

“Öncelikle belirtmek isterim ki bugün itibarıyla üretim tesislerimizde herhangi bir Covid-19 vakası bulunmadığı gibi üretim süreçlerimiz son derece sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Bu hafta sona erecek kapalı devre çalışma sistemi, resmi makamların bizlere önerdiği ve tebliğ ettiği bir metot olup içinden geçtiğimiz bu olağanüstü süreçte çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığının korunması için en etkili yöntem olduğu için uygulanmıştır.

Hepimize düşen en büyük görev, ilgili otoritelerin yönlendirmelerine uymak ve onların yol göstericiliğinde tüm önlemleri kararlılıkla uygulamayı sürdürmektir.

Bu süreçte çalışanlarımız ve isteyenlerin aileleri, içinde özel banyo ve tuvaleti bulunan 2 kişilik özel odalarda son derece konforlu bir şekilde misafir edilmiştir ve her türlü ek ihtiyaçlarına da destek sağlanmıştır. Ayrıca yine bu süreçte, değerli çalışma arkadaşlarımızın yıllık izinlerine de 5 gün ekleme yapılmıştır.”

İşçiler virüsle yan yana

Perşembe günü İstanbul’da bulunan Dardanel Genel Müdürlüğü önüne yapılan eylemde söz alan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ise şunları söyledi:

“İşçi sınıfı kendi kaderine terk edilmiş durumdadır. İşçiler Covid-19 virüsüyle yan yana yaşamaya mahkûm edilmiştir. Dardanel’de işçiler evlerine gitmeden fabrikada hem çalışıyor hem virüsle mücadele ederek yaşamını sürdürüyor. Başta Dardanel olmak üzere insan haklarını ihlal eden tüm işverenleri, insan hayatıyla kapitalizmin çarkını döndüren bu insanları protesto etmek için buradayız. Biz, her ne olursa olsun çarklar dönsün diyen zihniyeti protesto ediyoruz” dedi.

İlgili yazılar