Finans DeFi Kripto para Manşet

DeFi nedir? Geleneksel finansın alternatifi hızlı büyüyor

DeFi nedir? Gündemdeki kavramı Ekonomy.TV açıklıyor.

DeFi nedir? Geleneksel finansın alternatifi hızlı büyüyor…. Kripto para birimlerinin kalbinde, kriptografideki gelişmelerle birlikte 1980’lere kadar uzanan bir inovasyon var. O zamandan beri bir dizi olay kripto alanını şekillendirdi; ilk kripto para birimi olan Bitcoin en belirgin olanıdır. Geçtiğimiz 12 yıldaki muhteşem büyümesine rağmen, finansal hizmetler çok yavaş bir şekilde ortaya çıktı. Ana akım kurumlar, yüksek fiyat oynaklığı nedeniyle Bitcoin kabul etmiyor.

Geleneksel finansa alternatif

Merkezi olmayan finansın kısaltması olan DeFi, geleneksel finans dünyasına alternatif olarak blok zinciri üzerinde gerçekleşen çeşitli uygulamalar ve projeler için kullanılan genel bir terimdir. Blockchain teknolojisinden esinlenen DeFi, genellikle akıllı sözleşmeler kullanan blockchain teknolojileri üzerine inşa edilmiş finansal uygulamalar olarak adlandırılır. Akıllı sözleşmeler, yürütmek için aracılara ihtiyaç duymayan ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilen otomatik olarak uygulanabilir sözleşmelerdir.

DeFi, finansal araçların kolay ödünç verilmesi, ödünç alınması veya ticareti için erişim hakları gerektirmeyen merkezi olmayan blok zinciri ağlarında geliştirilen uygulamalar ve eşler arası protokollerden oluşur. Günümüzde çoğu DeFi uygulaması Ethereum ağı kullanılarak oluşturulmuştur, ancak üstün hız, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve daha düşük maliyetler sunan birçok alternatif halka açık ağ ortaya çıkmaktadır.

DeFi nasıl başladı?

İnsanlar başlangıçta mal ve hizmetler için takas yaptılar. Ancak toplumlar geliştikçe ekonomiler de gelişti: Mal ve hizmet alışverişini kolaylaştırmak için para birimini icat ettik. Daha sonra, madeni paralar yeniliklere öncülük etti ve daha iyi ekonomi seviyeleri yarattı. Ancak ilerlemenin bir bedeli vardır.

Tarihsel olarak, merkezi otoriteler ekonomilerimizin temelini oluşturan para birimleri çıkardılar, bu da daha fazla insan onlara güvenmeye başladıkça sonunda onlara daha fazla güç verdi. Bununla birlikte, güven zaman zaman kırıldı ve bu da insanların merkezi yetkililerin söz konusu parayı yönetme yeteneğini sorgulamasına neden oluyor. DeFi, herkese açık olan ve merkezi bir otoriteye güvenme ve dayanma ihtiyacını en aza indiren bir finansal sistem oluşturma fikri üzerine geliştirildi.

DeFi nedir? Geleneksel finansın alternatifi hızlı büyüyor

DeFi’nin 2009 yılında blockchain ağının üzerine inşa edilen ilk p2p dijital para olan Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle başladığı iddia ediliyor. Bitcoin aracılığıyla, blok zincirleri kullanarak geleneksel finans dünyasına dönüşümü başlatma fikri, eski finansal sistemlerin ademi merkeziyetçiliğinde önemli bir sonraki adım haline geldi. 2015’te Ethereum’un ve daha spesifik olarak akıllı sözleşmelerin piyasaya sürülmesi, hepsini mümkün kıldı. Ethereum ağı, finans endüstrisindeki bu teknolojinin potansiyelini ilk olarak en üst düzeye çıkaran 2. nesil bir blok zinciridir. İşletmeleri ve işletmeleri, DeFi ekosistemini oluşturan projeleri inşa etmeye ve uygulamaya koymaya teşvik etti.

DeFi, tek bir kuruluşun kontrol etmediği şeffaf ve sağlam bir finansal sistem meydana getirmek için çok sayıda fırsat getirdi. Ancak finansal uygulamalar için dönüm noktası, yalnızca para transferine ek olarak daha fazla işlevi kolaylaştıran projelerle 2017’de başladı.

DeFi ödünç verme ve ödünç alma

DeFi, borç vermeyi ve borçlanmayı mümkün kılarak finansmana yeni bir yön verdi. Yaygın olarak “Açık Finans” olarak kabul edilen merkezi olmayan kredilendirme, kripto sahiplerine yıllık getiri elde etmeleri için kredi verme fırsatları sundu. Merkezi olmayan borçlanma, bireylerin belirli bir faiz oranında borç almalarına izin verdi.

En iyi DeFi borç verme ve borçlanma platformu: Bileşik Finans

2018’de kurulan Compound Finance, Rober Leshner’ın fikir babalığında doğdu. Proje, Ethereum blok zincirinde geliştirilen ve kullanıcıların varlıklarını ödünç vererek veya teminat karşılığında borçlanarak faiz elde etmelerini sağlayan bir borç verme protokolüdür. Bileşik protokol, bilgisayar algoritmaları kullanılarak belirlenen faiz oranları aracılığıyla kripto para birimleri için likidite oluşturarak bunu mümkün kılar.

Bileşik nasıl çalışır?

Compound kullanıcıları, kripto para yatırarak faiz kazanırlar. Beklenen Yıllık Yüzde Verim (APY) ile birlikte protokole yatırılabilecek kripto para birimlerinin bir listesi. Compound platformunda kripto para birimleri sağlandıktan sonra, kullanıcılar bunları krediler için teminat olarak kullanabilirler.

Merkezi olmayan borsalar

Merkezi Olmayan Borsalar (DEx), diğer DeFi protokollerine kıyasla kilitli maksimum sermaye miktarı ile DeFi’nin temel işlevlerinden biridir. DEx’ler, kullanıcıların merkezi bir aracı veya emanetçi olmadan diğer varlıklarla token takas etmesine veya takas etmesine olanak tanır. Geleneksel borsalar (merkezi borsalar) benzer seçenekler sunar, ancak sunulan yatırımlar bu değişimin iradesine ve maliyetlerine tabidir. Her işlemin ekstra maliyeti, DExs’in ele aldığı CEx’lerin başka bir olumsuz yönüdür.

En iyi merkezi olmayan değişim: Uniswap

2018 yılında Hayden Adams tarafından kurulan UniSwap, Ethereum blok zincirinde konuşlandırılan ticaret hacmine göre en büyük otomatik token borsasıdır. Proje, Ethereum Vakfı da dahil olmak üzere birçok sermaye girişiminden hibe aldıktan sonra başlatıldı. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla kripto para birimleri arasında UniSwap otomatik işlemler.

Nasıl çalışır?

UniSwap bugün üç işlev sunar: Token takas etme, likidite ekleme ve likiditeyi kaldırma.

DeFi nedir? Geleneksel finansın alternatifi hızlı büyüyor

Ekonomy.TV

İlgili yazılar