Finans Hisse önerileri

Deniz Yatırım 2021’de en beğendiği 2 bankacılık hissesini açıkladı

                          
2020 yılında bankacılık sektörünün karı yıllık yüzde 22’lik artış ile 60 milyar TL’ye ulaşırken özsermaye karlılığı yüzde 11 seviyelerinde gerçekleşti.

BDDK bankacılık sektörünün 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Yıllık bazda değerlendirildiğinde kamu bankaları ve katılım bankaları sektör ortalamasına göre çok daha yüksek bir kar artışı yakaladığı görülüyor.
                       
Çekirdek sermaye yeterlilik oranı yüzde 14.5, toplam sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 18.8 seviyesine ulaşan bankacılık sektörünün takipteki krediler için ayırdığı karşılık oranı da yüzde 75 ile 2019 sonuna göre on puan artış gösterdi.

Aralık ayında 2,667 milyon TL net kar rakamına ulaşan sektörün aylık kar rakamı yüzde 63 oranında daralırken, yıllık bazda ise yüzde 7 kadar artış gösterdi.

Deniz Yatrım, “Aylık sonuçlar değerlendirildiğinde bir önceki aya göre yüksek provizyon giderleri ve yüksek operasyonel giderler göze çarpmaktadır. Marj tarafında ise TL kredi/mevduat faiz makasındaki sert daralmayı TÜFE’ye endeksli bonoların yüksek getirisi kompanse etmiştir” değerlendirmesi yaptı.
                       

Deniz Yatırım sektörde beğendiği bankaları şöyle açıkladı:

“Bu güçlü finansallar ile sektörün 2021 yılında daha ılımlı bir kredi büyümesi ile kar artışı momentumunu koruyabileceğini tahmin ediyoruz. Genel olarak tüm bankaları beğenmekle birlikte ucuz değerleme oranları nedeniyle HALKB ve ISCTR’nin daha ön planda olabileceğini bekliyoruz.’

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar