Manşet Dolar/TL

Deutsche Bank: Doların yükseleceğini öngördük ama yanıldık

Alman bankası Deutsche Bank, doların TL karşısında yükseleceği tahminine dayalı yatırım pozisyonunu kapattığını açıkladı. Deutsche Bank, Ağustos başında yaptıkları analizde Türk Lirası’nı en fazla değer kaybetmeye aday para birimlerinden biri olarak değerlendirdiklerini, ancak öngörülerinin aksine değer kazanmaya devam ettiğini belirtti. Banka tarafından yayınlanan notta, “Bizi şaşırtan döviz akışlarından biri turizmdi. Temmuzda Türkiye’ye 4.4 milyon turist geldi ve 3.3 milyar dolar bıraktı. Turizm gelirlerinin Ağustos’ta aynı kalması ve Temmuz’daki kadar kısa vadeli yabancı sermaye (500 milyon dolar) girmesi durumunda Türkiye’nin ticaret ve cari açığı kapanır” ifadesine yer verildi.

Orta vade için karamsar

Bununla birlikte Deutsche Bank, TL’nin orta vadeli görünümü için karamsar mesaj verdi. “TL”nin son yükselişini takdir etmekle birlikte kalıcı şekilde değer kazanması için gerekli koşulların bulunmadığına inanmıyoruz” diyen Deutsche Bank uzmanları, ihracat-ithalat dengesinin negatifte bulunduğuna ve altın ithalatının yeniden artma ihtimaline dikkat çekti.

Ağustos ayında enflasyonun yüzde 18.7’ye çıkacağı yönünde ortak bir beklenti bulunduğunu da kaydeden Deutsche Bank, daha önce politika fazinin enflasyon üzerinde olacağı sözü veren Merkez Bankası’nın yeni bir artırım yapamayacağı, bunun yerine makro ihtiyati tedbirlere başvurabileceği, bunun da sonuç vermeyebileceğini öngördü.

İlgili yazılar