Video

Dev Turizm-İş Başkanı Yahyaoğlu: Pandemi sertifikalarına kuşkuyla bakılmalı; turizmde 2-2.5 milyon işsiz var…

Özel Haber / Sena Tufan

Turizm sektöründe örgütlü Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu, Ekonomy.TV muhabiri Sena Tufan’a, sektörde ve Antalya’da yaşananları anlattı.

Resmi verilere göre turizmde 927 bin kişinin çalıştığını belirten Mustafa Savfet Yahyaoğlu, gerçek sayının bundan çok daha fazla olduğunu ve 3-3.5 milyona ulaştığını belirtti.

Birkaç istisna dışında patronların işçilere karşı vefasızlık gösterdiğini söyleyen Yahyaoğlu, “Daha pandeminin adı çıkar çıkmaz işçileri ücretsiz izne yolladılar ve otelleri kapattılar” dedi.

Kayıtdışı oldukları için 2-2.5 milyon çalışanın kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğinden yararlanamadığını belirten Dev Turizm-İş Başkanı, “Geçen sezon işten ayrılıp yeni sezonu bekleyen işçiler pandemi sürecini işsiz ve ücretsiz geçirdi. Kayıtlı 927 bin işçinin de 600-700 bini şu anda boşta, işsiz bekliyor. Bir kısmı da ücretsiz izinde. Eğer oteller açılmazsa gelecek Mart’a kadar işsiz kalacaklar” dedi.

Oteller açılsa personel bulamazlar çünkü…

Sezonluk turizm çalışanlarının birçoğunun iş bulamayınca şehirlerine geri döndüğünü anlatan Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu, kayıtlı olmadıkları ve sezonluk çalıştıkları için TÜİK’in onları işsiz saymadığını, gerçekte ise işsiz olduklarını vurguladı. Yahyaoğlu Ekonomy.TV’ye, “Antalya’da 4 bin otel var. Bunlar şu anda açılsa personel bulamazlar çünkü çalışanların tümü umudu kesip şehirlerine geri döndü” dedi.

Yahyaoğlu, turizm işletmecilerinin ellerini taşın altına koymaktan kaçınıp bütün yükü devlete yıkmaya çalıştıklarını da belirterek, “Türkiye COVID-19’la Türkiye aşıyı, ilacı bulmadı ama maaş ödemeden işçi çalıştırmanın yolunu buldu kısa çalışma ödeneği ve zorunlu ücretsiz izinle…” diye konuştu.

Rusya’dan turist gelip gelmeyeceğinin henüz belli olmadığı için Antalya’daki birçok otelin açılmadığı bilgisini de veren  Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu şöyle dedi:

İşletmeciler 5-6 tane otelinden birini açıp duruma bakacak, turistler gelmiyorsa diğerlerini hiç açmayacak. Bu, yüz binlerce kişinin işsiz kalması demek.

Turizmde özellikle alt kadrolarda işsizlik yaygın olduğunu belirten Yahyaoğlu, “Çünkü otelleri çalışmaya hazır tutmak için ana kadrolara ihtiyaç var. Devlet de zaten kısa çalışma ödeneğini bunlara ödüyor. Buna karşılık alt kadrolar sezonluk çalıştığı için salgında işiz kaldı. Kısa çalışma ödeneğinden de yararlanamadı” dedi.

Kısa çalışma ödeneğinde prim gün şartının 450 güne düşürüldüğünü ama bunun da yetmediğini belirten Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu Ekonomy.TV’ye, “Prim ödeme gün süresi 180 güne düşürülmeli” diye konuştu.

Oteller güvenli mi?

Otellerde başta yemekhaneler ve personel soyunma odaları olmak üzere birçok alanın sosyal mesafe kurallarını uygulamaya uygun olmadığını da belirten Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu, pandemi sertifikası aldığını öne süren kuruluşlara kuşkuyla bakılması gerektiğini belirterek, “Hatırlı tanıdığı olanlar bu sertifikaları alıp kapılarına asacaklar” dedi.

Otellerin COVID-19 konusunda eğitim vermeden eğitim vermiş gibi davrandığını da belirten Dev Turizm-İş sendikası Başkanı, “Personele COVID-19 bulaşma riski yüksek. Müşterinin odasından çarşafını, özel eşyalarını alıp çamaşırhanelere taşıyacak. Çamaşırhanede bunlar yıkanacak. Garsonların tabakları uzaktan atma şansları yok, yakın temas içinde çalışacaklar” diye konuştu.

Türkiye’nin turizmde uyguladığı düşük fiyat politikasının da hijyen koşullarını iyileştirmenin önünde engel olduğunu belirten Yahyaoğlu şöyle dedi:

En yeni oteller Türkiye’de. Mermerden saraylar yapmışız ama içinde asgari ücretliler çalışıyor!

Yerli turist Antalya’ya yetmez

Yerli turistlerin yabancı turistin açığını kapatlamasının mümkün olmadığını da söyleyen Yahyaoğlu, “Yerli turist 5-10 tane oteli doldurabilir. Antalya’daki 4 bin oteli yerli turist dolduramaz” diye konuştu.

İlgili yazılar