Devlet Manşet

Dikkat: Devlete borcunuzu yapılandırmak için son başvuru tarihi 1 Şubat

Vergi, sosyal güvenlik primi, trafik cezası, öğrenim kredisi, otoyol ve köprü kaçak geçiş cezası gibi kamuya olan borçların yapılandırılması için tanınan sürede son iki haftaya girildi. Kanunda bir defaya mahsus tanınan yetki çerçevesinde, Cumhurbaşkanı yapılandırma başvurusu ve ilk taksit ödeme süresini bir ay uzattı. Başvurular 1 Şubat’ta sona erecek.

Habertürk’ün haberine göre yapılandırılan borçları peşin ödeyenler gecikme faizi ve gecikme zammının yerine hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’ından kurtulacaklar. Anaparanın yanı sıra enflasyon farkı olarak hesaplanan tutarın sadece yüzde 10’luk kısmını ödeyecekler.

Peşin ödeme, özellikle eski tarihli borçlarda büyük avantaj sağlıyor. Peşin ödemelerin ilk taksit ödeme süresi içinde yapılması gerekiyor.

İlk taksit ödeme süresi, SGK dışındaki tüm kurumlara olan borçlarda normalde 28 Şubat’ta sona erecek. Ancak, bu tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 1 Mart’a kadar ödeme yapılabilecek. Vergi, trafik cezaları, öğrenim kredileri (KYK borçları),emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, köprü otoyol kaçak geçiş ücreti gibi borçların ilk taksitleri ve peşin ödemeleri 1 Mart 2021 tarihine kadar yapılabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçların ilk taksitleri ve peşin ödemeleri ise 31 Mart tarihinde sona erecek.

İlgili yazılar