Dolar/TL Manşet

“Dış politikadaki gerginlik doları ateşledi”

Dolar haftaya 8 TL’yi ilk kez geçerek başlarken, uluslararası haber ajansı Bloomberg piyasayı olumsuz etkileyen faktörler olarak düşük faizi, yabancı yatırımcıların ilgisizliğini ve S-400’ler nedeniyle ABD’nin yaptırım tehdidini, Doğu Akdeniz ve Dağlık Karabağ’daki gelişmeleri ve pandeminin ekonomiye olumsuz etkisini gösterdi.

Financial Times (FT) gazetesinin internet sitesi ise doların 8 TL’yi geçmesinde, hafta sonu dış politikada yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu savundu. FT, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirttiğini hatırlattı. FT, Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan da Avrupa’nın Müslümanlara davranışını 1920’lerde Yahudilere yapılanlara benzeten açıklamalar yaptığına dikkat çekti. Financial Times, bu açıklamalara yanıt olarak Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de Türkiye’yi Akdeniz’de provokasyon peşinde olmakla suçladığını ifade etti.

Financial Times’ın piyasalardaki gerginliği artıran faktör olarak altını çizdiği bir başka dış politika açıklaması ise Erdoğan’ın ABD’ye yönelik “Kiminle dans ettiğini bilmiyor” sözü. Erdoğan hafta sonu yine Amerika’ya yönelik olarak “Yaptırımın neyse geç kalma yap” da demişti…

İlgili yazılar