Göstergeler Manşet Sendika

DİSK: Yoksulluk yüzde 8.4 arttı; yüzde 21.3’ü buldu

DİSK Genel-İş Emek Araştırma, artan gelir eşitsizliği ve yoksulluğu gözler önüne sermek amacıyla bir rapor hazırladı. Avrupa ülkeleri içinde gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu belirtilen raporda, “Türkiye’de yoksul sayısı son iki yılda yüzde 8.4 arttı. Salgın döneminde çalışan yoksul sayısı 7.7 milyonu geçti. Her 10 kişiden 7’si borçlu, halk temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi” denildi.

Raporda yoksullukla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye’de yoksulluk gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de yoksul sayısı son 2 yılda yüzde 8.4 arttı. 2017 yılında 15 milyon 864 bin kişi olan yoksul sayısı, 2019 yılında 1 milyon 343 kişi daha artarak 17 milyon 207 bin kişiye çıktı. Yoksulluk oranıysa yüzde 21.3’ü buldu.”

Çalışan yoksullar

İşçilerin çalıştığı halde ‘insanca’ yaşayabileceği bir gelir elde edemediği için temel gereksinimlerini karşılayamama durumuna ‘çalışan yoksulluğu’ denildiği belirtilen raporda, “Türkiye’de 2017 yılında 3 milyon 493 bin çalışan yoksul var iken bu sayı 2019 yılına yarım milyon artarak 3 milyon 999 bin kişiye çıktı. 2019 yılında çalışan yoksulların oranı yüzde 14.4’ü buldu. Çalışan yoksul sayısına, salgın ile birlikte kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğine mahkum edilen yaklaşık 3 milyon 737 bin 831 kişiyi de eklediğimizde bu sayının 7.7 milyondan fazla olduğunu söyleyebiliriz” denildi.

“Salgın döneminde 3.7 milyondan fazla işçi, işsizlik ödeneği, ücretsiz izin ödeneği ve kısa çalışma ödeneği aldığı için ciddi gelir kaybı ile karşı karşıya kaldı” denilen raporda, “Ücretsiz izne tabi tutulan işçilere ayda bin 68 TL (asgari ücretin yüzde 50’si), kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilere aylık ortalama bin 547 TL (asgari ücretin yüzde 66’sı), işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanan işçilere ise ayda ortalama bin 212 TL (asgari ücretin yüzde 52’si) ödeme yapıldı” bilgisi paylaşıldı.

Yoksulluğun artmasının, toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanmasını da kısıtladığının ifade edildiği rapor şöyle devam etti: “Nüfusun büyük bölümü en temel ihtiyaçlardan olan sağlıklı beslenme, ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılayamadı. 2019 yılında nüfusun yüzde 33.6’sı iki günde bir et, tavuk veya balık içeren yemek ihtiyacını karşılayamadı. Yine nüfusun yüzde 29.7’si beklenmedik harcamalarını karşılayamazken yüzde 19.2’si de 2019 yılında ev içinde ısınma ihtiyaçlarını karşılayamadı.”

Eşitsizlik arttı

Avrupa ülkeleri içinde gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu belirtilen raporda, “En zengin ile en yoksul arasındaki eşitsizlik 8.3 kata yükseldi. Halk bir yılda yaklaşık 1 bin 500 dolar fakirleşti. Türkiye’de yoksul sayısı son iki yılda yüzde 8.4 arttı. Dünyada çalışan yoksulluğu yüzde 9, Türkiye’de ise yüzde 14.4’ü buldu.

Salgın döneminde çalışan yoksul sayısı 7.7 milyonu geçti. Her 10 kişiden 7’si borçlu, halk temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. Türkiye’de yoksulluk riski diğer ülkelere göre yüksek; kadınların yoksulluk riski, erkeklerden fazla. Her iki çocuktan biri yoksulluk riski altında” bilgisi paylaşıldı.

Gelir dağılımı eşitsizliğinin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sorun olduğuna dikkat çekilen raporda, “Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Gelir dağılımı eşitsizliği Gini katsayısı ile ölçülür.

Gini katsayısı oranı, sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği; bire yaklaştıkça gelir dağılımındaki bozulmayı ifade etmektedir. Avrupa Birliği’ne üye ülke ortalamalarında Gini katsayısı oranı 0,307 iken Türkiye’de bu oranın Eurostat verilerine göre 0,417 olduğu görülmektedir” denildi.

İlgili yazılar