Enerji Güncel Holdingler

Doğan Holding, nakit dövizden iyi kazandı

İki yıl önce gazete ve televizyonlarını satarak medyadan çıkan Aydın Doğan’ın kurucusu olduğu Doğan Holding kârını ikinci çeyrekte yıllık yüzde 21 artırarak 268 milyon TL’ye çıkardı. Ciroda daralma var: Yıllık yüzde 35 daralarak 2 milyar 55 milyon TL’ye indi. Bununla birlikte kasadaki nakit döviz nedeniyle kurdan sağlanan gelir ve faiz geliri kazancı kârı olumlu etkiledi. 

Haziran sonu itibarıyla Doğan’ın solo net nakit pozisyonu 470 milyon dolar olarak gerçekleşti, Mart sonu bu rakam 505 milyon dolardı. 

Akaryakıt perakende grubu ikinci çeyrek cironun yüzde 71’ini oluşturdu ve bu grubun cirosu yüzde 45 daralma gösterdi. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında Covid salgının nedeniyle sokağa çıkma yasakları talebi olumsuz etkiledi. 

Buna karşın diğer faaliyet alanlar daha az etkilendi. Cirodaki daralmaya karşın, özellikle maliyetleri kontrol altına alarak şirketin FAVÖK’ü bir önceki yıla göre TL bazda sabit kalabildi. ikinci çeyrek FAVÖK 182 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 183 milyon TL idi. 

Doğan Holding hisseleri yılbaşından bu yana BİST-100 endeksin yüzde 16 üzerinde, yüzde 13 getiri sağladı.

Yatırım şirketleri ne dedi?

Ak Yatırım:

Doğan Holding için cari net aktif değer güncellemesi ile 12 aylık hedef fiyatımız 2,82 TL oldu. Bir önceki hedef fiyatı 2,69 TL idi. DOHOL piyasa değeri cari net aktif değere göre yüzde53 ıskontoda işlem görüyor. Endeksin Üzerinde önerimizi koruyoruz. Çift haneli büyüme gösteren ikinci çeyrek net kar rakamı ile hissede olumlu tepki olacağını düşünüyoruz.

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar