Enerji Halka arz

Doğanlar Yatırım Holding, yenilenebilir enerji şirketi BioTRend’i halka açacak

Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilya sektörünün liderlerinden Doğanlar Yatırım Holding, iştiraki BioTrend’in halka arzına hazırlanıyor. Doğanlar Yatırım Holding yönetim kurulu başkanı Davut Doğan, enerji sektöründeki şirketleri D-Enerji, Doğankent ve BioTRend’i halka açmaya hazırlandığını söylemişti.

Mobilya, inşaat, enerji ve perakende sektöründe faaliyet gösteren Doğanlar Yatırım Holding, bu yılı 1.4 milyar lira ciro ve 2 bin 200 kişilik istihdamla kapatacak. Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilya sektöründe yatırımlarına devam eden holding, 2021 yılında enerji sektörünün ön planda olduğu bir büyüme hedefliyor.

Holding, yıllık 120 MW üretim kapasitesi olan BioTrend’i halka açmak üzere hazırlıklara başladı. Aracı kuruluşlarla görüşmeler yürüttüklerini söyleyen Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, “2020 yılı bilançosu çıktıktan sonra halka arza hazır olacaklarını söyledi. Nisan ayında borsada olma planı yaptıklarını belirten Doğan, halka açılmadan önce yabancı ortaklığı gündeme alacaklarını söyledi. Doğan, “Halka arz öncesi şirketin hisselerinin bir kısmını yabancılara satma planımız var. Yabancı ortaklı bir yapıyla yatırımcıların karşısına daha güçlü çıkacağız” dedi.

BioTRend, yenilenebilir enerjinin gelişen sektörlerinden bioenerji alanında faaliyet gösteriyor.

Şirket 2012 yılında kuruldu. Türkiye genelinde; Biyokütle, Evsel Katı Atık Ayrıştırma, Gazlaştırma – Yakma ve ATY Üretimi, Biyometanizasyon, Atık Sahası İşletimi, Biyokütle Yakma Tesisi ve Atık Isı Tesisleri  ile ilgili yatırımları bulunuyor.

Davut Doğan, BioTRend enerji şirketinin yüzde 15-20 kadar hisselerinin halka satışa sunmayı planladıklarını açıkladı.

Davut Doğan, “Şirketlerimizde 8 tane enerji santralimiz faal durumda. İzmir, Sivas, Malatya, Balıkesir gibi büyükşehirlerde Hatay, İskenderun, İnegöl gibi. Şimdi bunlara ilave olarak Bergama’da kendi memleketimiz olan Çanakkale’nin Ezine ilçesinde bir yatırım yapıyoruz. Aydın ilimizde biokütle yatırımlarımız devam ediyor. Toplam enerji santrallerimiz 15 adete yükselteceğiz ve 30 Haziran’a kadar tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Ezine’ye santral

İşadamı Davut Doğan, biokütle enerji santrallerinden birini de Ezine’ye kuracaklarını açıkladı; “31 Aralık 2020 rapor ve rakamlarımızda mevcut tesislerimizi de, yatırımı devam tesislerimizin de halka arz çalışmalarını yürütüyoruz. Aracı kurumlarla çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Halka arz öncesinde Yabancı ortaklık geliştirmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte daha güzel bir halka arz olabileceğini düşünüyoruz. Start verdik, Nisan ayı gibi finale ulaşmış olacağız. Böylece Holding olarak Enerji alanında bir şirketimizi 15 tesisimiz ile birlikte halka açmış olacağız.

Enerji ve mobilya alanında yapacaklarını yatırımlarla 600 kişiye daha iş imkanı sunacaklarını belirten Davut Doğan; “Henüz fiyatlama çalışması tamamlanmadı. Çalışma önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve biz en az yüzde 15-20 oranında bir halka arz planlıyoruz. Buradan gelecek kaynaklar tamamen şirket içerisinde kalarak, özellikle yeni yatırımlar ve fırsatlar için değerlendirip bu alanda daha da büyümeyi planlıyoruz” dedi.

Türkiye genelinde 15 farklı bölgede atık gazından elektrik üretimi yapan BioTrend, evsel atığın yaklaşık yüzde 25’ini işler hale getiriyor. 185 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan şirketin sektörde önemli bir büyüklüğe ulaştığını belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biyoenerjide halen sektörün en büyük ikinci şirketiyiz. 2021’de ise birinci sırada yer alarak lider olacağız. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirlerin yüzde 100’ünü şirkete kaynak olarak aktaracağız. Yeni kaynakla enerji alanında şirket satın almaları yapacağız. Bu şekilde portföyümüzü büyüteceğiz.”

Şirketin büyüme stratejisi Türkiye ile sınırlı değil. Yurtdışı pazarlar da projeksiyona dahil edilmiş durumda. Hedefte ise Afrika ve Balkanlar var. Çalışmaların pandemi nedeniyle aksadığını söyleyen Doğan, “Enerji ve inşaat için Senegal’i Türkiye’den sonra gelişebileceğimiz ikinci ülke ilan etmiştik. İki ayrı proje için teklif vermiştik. Ancak pandemi nedeniyle teklif süreci ilerleyemedi. Şimdi yeniden süreci hızlandırıyoruz. Önümüzdeki yıl hem inşaat hem de enerjide projelerimize başlayacağız.”

Kosova’nın çöpüne talip

Holding, odağına aldığı enerjide önemli bir atılıma hazırlanıyor. 2012 yılında yenilenebilir enerji üretim alanında faaliyet göstermeye başlayan holding, çevreci kaynaklarla üretim yapıyor.
Çöpgazı, biyokütle, atıktan türetilmiş yakıt kaynakları üretim için kullanılıyor. Bu kaynakların dünyada en yoğun bulunduğu bölgeleri takibe aldıklarını söyleyen Doğan, “Karadağ’ın orman atıklarına ve Kosova’nın çöpüne talibiz” dedi.


İlgili yazılar