Manşet Kripto para

Dogecoin neden düşüyor?

Dogecoin neden düşüyor: Düşüş, Bitcoin ve kripto paralardaki genel gerilemeyle ilişkili.

Dogecoin neden düşüyor? Bitcoin’in düşüşü, başlangıçta bir şaka olarak yaratılan ve bu yıl yüzde 6.000’den fazla değer kazanan Dogecoin’de de düşüşe neden oldu. Dogecoin, hafta sonu 0,43 dolardan 0,30 dolara düştü. Dogecoin fanları, fiyatının 1 dolara ulaşmasını umuyor.

Dogecoin neden düşüyor: 0.43 dolarlık zirveden 0.30’lara indi.

Yaklaşık 21 milyon’luk fiziksel limiti olan Bitcoin’in aksine Dogecoin’un arzında bir sınır yok.

DeVere Group finansal danışmanlığının kurucusu ve CEO’su Nigel Green, Dogecoin’in rallisini, Reddit üzerinden örgütlenen küçük yatırımcıların GameStop hissesini yükseltmesine benzetti.

Green, “GameStop çılgınlığının ‘Wall Street’e karşı küçük adama’ savaş oyunu olarak sunulması gibi, Dogecoin de Bitcoin gibi köklü kripto devlerine karşı bir savaş oyunu olarak sunuluyor,” dedi.

Neden düştü?

Dogecoin’daki düşüş Bitcoin öncülüğünde tüm kripto paralarda yaşanan düşüşten kaynaklanıyor. Öyleyse genel düşüşün sebeplerine bakmak gerek.

Bitcoin, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto para birimlerine aracılık yapan bazı finans kuruluşlarına soruşturma açacağı iddialarıyla çakıldı. 

Bitcoin, pazar günü yüzde 11’den fazla düştü ve Mart sonundan bu yana en düşük seviyesi olan 55.000 dolara geriledi. Geçen hafta, kripto para birimi yaklaşık 65.000 dolar ile yeni rekor seviyelere ulaşmıştı.

Veri web sitesi CoinMarketCap ayrıca, satış için Bitcoin madenciliğinin merkezlerinden Çin’in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisinin de etkili olduğunu bildirdi.

Düşüşte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kripto paralar ile alışverişi yasaklamasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar