Madencilik Altın Manşet

Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk: 3-5 ay daha bekleriz

Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk, “Su ve Vicdan Nöbeti vesaire. Herkesin gösteri hakkına saygım var” dedi.

Kaz Dağları’nda altın çıkarmak isteyen Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk, DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı:

“30 yıldır bekliyoruz madeni açmak için. 3-5 ay daha bekleriz.”

“Su ve Vicdan Nöbeti vesaire. Herkesin gösteri hakkına saygım var.”

Röportajın linki: https://youtu.be/6dwwAF_bqpc

İki hafta önce Hürriyet’ten Aysel Alp’e konuşan Şentürk, “Ruhsatınız uzatılmadığına, orman izniniz iptal edildiğine göre Kazdağları’ndan gidecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Hayır, oradan hiç bir yere gitmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletine bir sözümüz var. Maden Kanunu’nun birinci maddesi yer altı kaynaklarının toplumun refahı için çıkarılmasına hükmediyor ki biz de bunu yapacağız. Türkiye bir hukuk devleti, burada kimse elini kolunu sallayarak iş yapmıyor, bizler de bir mevzuata tabiyiz. Doğu Biga da yabancı sermayeli bir Türk şirketi, yatırımcısı Alamos Gold. Türkiye’ye doğrudan 140, dolaylı olarak 240 milyon dolar yatırım yaptık; Kirazlı ve Ağı Dağı, Çamyurt toplamı. Kirazlı’ya inşaat için 160 milyon dolar daha harcayacağız. Ağaç kesiminden dolayı orman bakanlığına 54 milyon TL ödedik. Ama asıl yatırım giderimiz altının aranıp bulunması içindi” ifadelerini kullandı.

Şentürk kesilen ağaçların muhatabının kendileri olmadığını iddia etmişti.

Kirazlı sahasında 4 milyar dolarlık yeraltı kaynağı söz konusu olduğunu belirten Şentürk, “Bunun yüzde 50’si maliyetlere gidecek, bu maliyetlerin yüzde 70-80’lik kısmı Türkiye’de tedarik sarf malzemelerine harcanacak. Türkiye’de madenler devletin uhdesinde olduğundan diğer sektörlerde 4 ana kalem vergi ödenirken, madenciler devlet hakkı, orman arazi bedeli gibi 8 kalemde ödeme yapıyorlar. Dolayısıyla da 4 milyarlık altının kabaca yüzde 20-25’i devlete gitmiş olacak. Geri kalan kısmı da şirketimizin kârıdır. Ayrıca üretilen altının alım öncelliği Merkez Bankası’nın, MB almadığı takdirde Türkiye Altın Borsası’nda iç pazara satılacak. Yani üretilen altının bir gramı bile yurtdışına çıkmayacak” diye konuşmuştu.

İlgili yazılar