Dolar/TL Manşet

Dolar 6.25 TL olacak! Bu da Capital Economics’in tahmini…

Dolar 6.25 TL olacak! Yanlış duymadınız, İngiltere merkezli araştırma kuruluşu Capital Economics bu tahmini yaptı.

Dolar 6.25 TL olacak: Capital Economics’in yılsonu öngörüsü böyle.

Dolar 6.25 TL seviyesinden yılı kapatacak öngörüsü…

Ekonomy.TV’de farklı kurumların dolar/TL kuruna dair öngörülerini aktarıyoruz. İçlerinde Commerzbank gibi yılsonu için 8 TL tahmini yapanlar da var, HSBC gibi 6.50 tahmini yapanlar da. Ama hiçbiri Capital Economics kadar ileri gitmemişti.

Kasım ayında ekonomi yönetiminde yaşanan değişimin para politikasında radikal bir dönüşüme yol açtığını belirten Capital Economics, Erdoğan’ın ekonomi yönetimi konusunda parti içinden gelen baskıya boyun eğerek faiz-enflasyon ilişkisi konusunda bilinen politikalarının uygulanmasından vazgeçtiğini öne sürdü. Capital Economics, Türkiye’nin ABD ve AB ile ilişkilerini düzeltici yönde adımlar da attığını, bunun sert yaptırım olasılığını azaltacağını belirtti. Kuruluş, Merkez Bankası’nın ortodoks ekonomi politikasına dönüşünün kalıcı olduğunu da savundu.

Araştırma kuruluşu, Merkez Bankası’nın politika faizinin yılboyunca şu anki seviyesi olan yüzde 17’de kalacağı öngörüsünde de bulundu. Piyasanın ortak kanaati ise 375 baz puan indirim olacağı yönünde.

Capital Economics’in bir başka öngörüsü Ankara’nın jeopolitik riskleri azaltıcı yönde adımlar atacağı; bunun da Türkiye’nin risk primini azaltacağı yönünde.

Kurum bu argümanlara dayanarak doların 2021 sonunda 6.25’e gerileyeceği tahmininde bulundu.

Ekonomy.TV

Özgür haber, hür yorum

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar