Dolar/TL Manşet

Dolar 6.50 TL olur mu? HSBC ve Ziraat Yatırım analizi

Dolar 6.50 TL olur mu? HSBC’nin yılsonu beklentisini revize etmesi sonrasında bu soru gündemde.

Dolar 6.50 TL olur mu? Peki 7 TL’nin altına iner mi? Ziraat Yatırım, HSBC, Şeker Yatırım’dan ilginç analizler geldi…

Dolar dünya piyasalarının yanı sıra yurtiçinde TL karşısında da değer yitirmeye devam ediyor. Dolar Çarşamba günü 7.05 TL’nin de altına sarktı, öğleden sonra ise hafif yükselerek 7.05’in üzerine çıktı.

Dolar 6.50 TL olur mu sorusu küresel gelişmelere de bağlı. Doların değerini dünyadaki altı güçlü para birimi karşısında değerini izleyen Dolar Endeksi de gevşeyerek 90.41’e indi. Dolar Endeksi geçen hafta 91’i geçerek 92’ye doğru atak yapmıştı. Fakat buralarda tutunamayarak düşüşe geçti. Uzmanlar, doların tüm dünyada değer yitirmesinin TL’nin de güç kazanmasını sağladığını belirtiyor.

Dolar 6.50 TL olur mu sorusuna HSBC “Evet” yanıtı veriyor.

Ziraat Yatırım ne dedi?

Ziraat Yatırım, teşvik ve aşı hikayesiyle küresel piyasalarda risk alma iştahının devam ettiğine dikkat çekti. Bilindiği gibi risk iştahı arttığında dolar düşüyor.

Ziraat Yatırım, “Dolar’daki düşüşlerin de belirginlik kazandığını izlerken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde alıcılı seyir sürüyor. Yaşanan belirgin primin ardından bu hafta TL’de kısmi soluklanma eğilimi gözlense de TL’yi destekleyici ortam devam ediyor” yorumu yaptı. Ziraat Yatırım, TCMB’nin sıkı para politikası vurgusunun Dolar / TL’de düşüşü devam ettirebilecek en önemli katalizör olduğunu kaydetti ve 5 yıllık CDS piriminin de 300 baz puan seviyesinin altında kalmaya devam ettiğine dikkat çekti. Analizde, ‘Teknik olarak, 7,01 desteğinin kırılması durumunda da kurda düşüş belirginleşebilir ve ilk etapta 6,96 hedef olabilir. Yukarıda ise 7,13 – 7,14 ara direnç bölgesinin şu aşamada geçilmesini beklemiyoruz” denildi.

HSBC’den 6.50 tahmini!

Öte yandan HSBC, yılsonu dolar/TL tahminini 7,10’dan 6,50’ye indirdi. Dolar 6.50 TL olur mu sorusunun kaynağı da zaten HSBC’nin bu tahmini… küresel gelişmelere de bağlı. Doların değerini dünyKurum, değerlendirmesinde cari açıkta düşüş ve dolarizasyon eğilimindeki yavaşlamayı kurdaki aşağı yönlü revizyonuna gerekçe gösterdi.     

Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun terse dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize göre şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” ifadelerini kullandı.  

Şeker Yatırım’ın beklentisi

Şeker Yatırım ise 10 Şubat tarihli analizinde, alıcılı seyrini sürdürebi-lecek olan Dolar/TL kurunun 7.06 üzerindeki fiyatlamalarında 7.1407 seviyesinin direnç oluşturabileceğine dikkat çekti. “Olası geri çekilmelerde ise 7.00 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir. 6.95 ise ikinci destek noktası olarak takip edilebilir” değerlendirmesi yaptı.

Ne olmuştu?

Salı günü 7,14’e kadar çıkan dolar/TL, akşam saatlerinde yeniden 7,06 seviyelerinden tamamlamıştı. Euro/TL’de ise 8,57’de kapanan kur üst üste ikinci günü de yükselişle tamamlamıştı.

Faiz kararı merak ediliyor

Öte yandan doları etkileyecek en önemli parametrelerden biri, Merkez Bankası’nın 18 Şubat’ta politika faizini artırıp artırmayacağı.

Finans Gündem’de yer alan habere göre Foreks anketine katılan 18 ekonomistin 13’ü faizin değiştirilmeyeceği, 5’i ise artırım kararı alınacağını öngördü. Ekonomistlerden 1’i TCMB’nin Şubat toplantısında 75 baz puan, 4’ü ise 100 baz puan faiz artırımı kararı alacağını tahmin etti.

2021 yıl sonuna ilişkin görüş belirten 12 ekonomistin medyan tahmini yüzde 13,50-13,75 aralığında gerçekleşti. Yılsonu anketine ilişkin en düşük faiz tahmini yüzde 11,50, en yüksek tahmin ise yüzde 17,00 seviyesinde oluştu.

TCMB, 2020 yılı Haziran, Temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirdiği 3 PPK toplantısında haftalık repo faizini sabit bırakma kararı alırken, Eylül ayında gösterge faizi yüzde 8,25’ten yüzde 10,25 seviyesine yükseltmiş, Ekim ayında 175 baz puanlık artış beklentisine karşın faizi sabit bırakmıştı.

Kasım ayında gösterge faizini beklendiği gibi yüzde 10.25’ten yüzde 15,00’e yükseltme kararı alan Merkez Bankası, Aralık ayında politika faizini yüzde 17,00’ye çıkarmıştı. TCMB, geçtiğimiz ay ise faizi beklendiği yüzde 17,00 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Ankette 15 ekonomistin yüzde 18,50 seviyesinde bulunan O/N ve yüzde 21,50 seviyesinde ulunan GLP için tahmini de herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde gerçekleşti. En yüksek ve en düşük tahminler gecelik faizde yüzde 19,50 ve yüzde 18,50, GLP’de ise yüzde 22,50 ile yüzde 21,50 olarak gerçekleşti.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

  

              

İlgili yazılar