Dolar/TL

Dolar 6.80 olur mu? Morgan Stanley’den yeni hedef!

Dolar 6.80 olur mu? Morgan Stanley’in raporu bu soruya olumlu yanıt veriyor.

Dolar 6.80 olur mu? Zaman zaman Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dış borçlanmalarında aracılık yapan Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley, TL’nin beklenenden fazla değer kazanabileceğini ve doların 6.80’e gerileyebileceğini belirtti. Morgan Stanley’in Türkiye ile ilgili hazırladığı kapsamlı raporda, bankanın Kasım ayında ekonomi yönetiminde gerçekleşen değişiklik sonrasında doların 7 TL’ye gerileyeceği öngörüsünde bulunduğu hatırlatıldı ve şimdi bu seviyenin de altına inme olasılığının belirdiği kaydedildi.

Enflasyon yükselecek

Dolar 6.80 seviyesine gerileyebilir

Morgan Stanley uzmanları, enflasyondaki yükselişin önümüzdeki aylarda da sürmesini ve Nisan’da yüzde 15.8’e çıktıktan sonra gerilemesini beklediklerini ifade ettiler. Morgan Stanley, enflasyondaki bozulma nedeniyle Merkez Bankası’nın 100 baz puan daha faiz artırımı yapabileceğini de öngördü.

100 baz puanlık artırım

Raporda, faiz artırımının Merkez Bankası’nın şubat değil mart toplantısında gerçekleşebileceği belirtildi. 100 baz puanlık olası bir faiz artırımının TL’nin daha da değerlenmesini sağlayacağı kaydedildi.

Rakipler de negatifte

Bununla birlikte uluslararası yatırım kategorizasyonunda Türkiye ile ayn klasmanda yer alan Rusya, Güney Afrika ve Brezilya’da faizlerin negatifte bulunduğu ve bunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na faiz artırımından kaçınmak için alan sağladığı da ifade edildi.

Erken indirim olur mu?

Morgan Stanley, önümüzdeki döneme dair belirsiz olan noktalardan birinin, enflasyonun Nisan’da zirve yapması sonrasında Merkez Bankası’nın erken davranarak faiz indirimlerine başlayıp başlamayacağı olduğunu vurguladı.

Ekonomy.TV

Haber/Analiz Ufuk Güney

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar