Dolar/TL Manşet

Dolar 6.96 desteğinde; daha düşecek mi? Ziraat, İnfo, Meksa uzmanlarından çarpıcı analizler

Dolar 6.96 seviyesine inerek haftaya başladı.

Dolar 6.96 seviyesinin de altına iner mi? Düşüş trendi neye işaret ediyor?

Küresel piyasalar haftaya pozitif risk iştahıyla başladı. Dolar, perşembe günü TCMB faiz kararı öncesinde TL’de yaşanan pozitif fiyatlama ile 7 TL altına inip 6.96’ya kadar geriledi. Politika faizinde bir değişiklik beklenmiyor ancak karar metninde TCMB’nin şahin duruşunu koruyabileceğine yönelik işaretler TL’nin güçlenmesine yol açıyor.

Öte yandan dolar endeksindeki küresel düşüş de TL’yi destekliyor. Doların 6 güçlü para karşısında değerini izleyen dolar endeksi haftaya gerileyerek başladı.

Meksa Yatırım’dan Serkan Uludağ, dolardaki zayıflama konusunda “Son gelen ekonomik veriler Amerika için pek iç açıcı gözükmüyor. Özellikle  tüketici güven endeksinin  76,2 ye gerilemesi USD açısından güç kaybının devamının gelmesini sağladı. Zaten yeni teşvik paketi nedeniyle değer kaybetme sürecine devam eden USD, makro verlerilerin de etkisiyle zayıf duruşunu sürdürüyor” dedi.

Dolar 6.96 desteğinde.

6.96 desteğine dikkat

Ziraat Yatırım, “Dolar endeksindeki fiyatlamalar da dikkate alındığında, kurda düşüş eğilimi devam edebilir ki 7,0 seviyesinin altında 6,96 ve 6,89 sıralı destekler hedefe girebilir. Yukarıda yakın direnç ise 7,0450 – 7,05 bölgesinden” değerlendirmesi yaptı.

Naci Ağbal’ın açıklamaları doların daha da zayıflamasına yol açtı.

İnfo Yatırım: Ağbal’ın ziyaretleri etkili oldu

İnfo Yatırım da TCMB kanadında sıkı duruşun uzun süre devam edileceğine yönelik geçtiğimiz haftalarda gelen açıklamaların TL kanadındaki güçlü duruşu desteklediğine dikkat çekerek, “TCMB Başkanı Ağbal’ın fiyat istikrarına ilişkin bilgilendirmeler adına TESK ve TOBB’u ziyaretleri piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.10093 – 7.20769 – 7.32509 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.00747 – 6.90551 – 6.81155 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir” yorumu yaptı.

Ekonomy.TV

Özgür haber, hür yorum

İlgili yazılar