Dolar/TL

Dolar 7.50 olur mu? “Hayır, riskli varlıklarda baskı hafifleyecek”

Dolar 7.50 olur mu? Capital Economics haftalık raporunda bu soruyu inceledi.

Dolar 7.50 olur mu? Uluslararası araştırma kuruluşu Capital Economics, TL’nin geçen hafta dolar karşısında yüzde 6 değer kaybederek bu yıl elde ettiği kazanımları geri verdiğini belirterek, bunun bir oranda küresel tahvil ve hisse satışı dalgasından bir oranda da iç faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

İç faktörler

Capital Economics’in raporunda, “Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Hazine ve Maliye Bakanı (ve damadı) Berat Albayrak’ı savunması yatırımcıları ürküttü. Albayrak tarafından uygulanan politikalar, Türkiye’yi geçen yıl ödemeler dengesi krizinin eşiğine gelmesinin nedeni olarak değerlendiriliyor” ifadelerine yer verildi.

Dolar 7.50 olur mu? Capital Economics haftalık raporunda bu soruyu inceledi.

Merkez Bankası ürküttü

Raporda Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını yükseltmesine de şu sözlerle vurgu yapıldı: “Yatırımcılar, bankaların zorunlu karşılık oranlarını yükseltilmesinin, Merkez Bankası’nın eski huyuna geri dönme olasılığına işaret etmesinden de ürktüler. Yöneticiler bunu parasal aktarım mekanizmasını iyileştirmeye yönelik bir çaba olarak tanımladı ama bazıları, enflasyondaki yükselişin gerektirdiği faiz artırımını yapmamasına yönelik politik bir baskıyla karşı karşıya olabileceğine yordu.”

Dolar yükselişini sürdürecek mi?

“Çok endişeli değiliz”

Capital Economics uzmanları, şu aşamada çok endişeli olmadıklarını, ABD tahvillerinin getirlerindeki duracağını belirterek, riskli varlıklar üzerindeki baskının hafifleyeceği öngörüsünde bulundu. Raporda Albayrak ekonomi yönetiminde yer almadıkça Türkiye’nin ortodoks politikalara dönüşünün süreceği öngörüsü de yer aldı.

Faiz artırımı baskısı gelebilir

Capital Economics’in analizinde, “Bununla birlikte son gelişmeler Merkez Bankası’nın kredibilitesinin hala çok kırılgan olduğunu ve TL önümüzdeki haftalarda baskı altında kalmaya devam ederse yöneticilerin yatırımcılara güvence vermek için faizi artırma baskısıyla karşı karşıya kalabileceğini gösterdi” denildi.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar