Dolar/TL Manşet

Dolar 7.50 TL olmalı; Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Brooks’tan çarpıcı analiz

Haber / Ömer Aksoy

Dolar 7.50 olmalı… Bu görüş Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Brooks’a ait.

Dolar 7.50 olmalı görüşünün arkasında ne var? Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks Dolar/TL’nin “Adil Değerini” 7.50 olarak gördüklerini açıkladı.

Dolar, Kasım-2020’de ki 8,58’lik tarihi zirvesinden sonra 7 TL’nin altına düşerken, birçok finans kuruluşunun yaptığı tahminlere bir yenisi eklendi. Uluslararası Finans Enstitüsü başekonomisti Robin Brooks dolar/TL’de adil değeri 7.50 olarak öngördüklerini açıkladı.

Dolar 7.50 olmalı… Bu yorum Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Brooks’a ait.

Brooks, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Türkiye’nin en güçlü yanlarından biri, turizm dahil yenilikçi ihracat sektörüdür. Türkiye’nin ihracat hacminin (kırmızı) COVID öncesi diğer gelişmekte olan pazarların üzerine nasıl yükseldiğine bakın. İhracat, Türkiye’yi ithalat bağımlılığından uzaklaştırmanın anahtarıdır, bu nedenle $ / TRY gerçeğe uygun değerimizi 7,50’de tutuyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

“Önümüzdeki yıllarda Türkiye, tekrarlanan kredi genişlemeleri nedeniyle GSYİH büyümesinin hızlı yükseliş modelinden uzaklaşmalıdır. Bu kolay bir geçiş değil. Lira’nın çok hızlı güçlenmesini önlemek ve döviz rezervlerini yeniden oluşturmak bu geçişe yardımcı olacaktır.” diyen Brooks, yaptığı analizlerde Türkiye’yi farklı ekonomilerle kıyaslamasıyla dikkat çekiyor.

Daha önce dolar/TL için 7 TL öngörüsünde bulunan Amerika Yatırım bankası Morgan Stanley kısa süre önce bunu 6.80 olarak revize etmişti.

İngiltere merkezli HSBC ise yaptığı açıklamada 2021 sonunda doların 7,10 bandında kapatacağını açıklamıştı. Ancak ekonomide doğru adımların atılması ve aşılama çalışmalarıyla beraber normalleşmenin etkisiyle 6.50’ye kadar düşebileceğini de öngörmüştü.

Yatırım bankası Goldman Sachs ise doların zayıflamanın gelişmekte olan ülkeler için pozitif olacağı görüşünde.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar