Dolar/TL Manşet

Dolar 7.87’yi gördü

Bu haftanın en yoğun gündemine sahip olan yeni güne 7,82-7,83 seviyelerinde sınırlı hareketlerle başlayan dolar/TL, gün ortasıyla birlikte 7,87’ye kadar tırmandı. Euro/TL ise 9,53’ü gördü.

Dünya’nın haberine göre Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nin bugün yapacağı toplantıdan, resesyonun vurduğu Euro Bölgesi ekonomisini bir koronavirüs aşısı geliştirilene ve toplumun geniş kesimlerine uygulanana kadar destekleyecek yeni teşvik tedbirleri açıklaması bekleniyor.

ECB, geçtiğimiz ay yaptığı toplantıda ekonomiyi desteklemek için yeni tedbirler almayı kararlaştırmış ancak bu tedbirlerin detaylarını ortaya koymamıştı.

Ekonomistler, ECB’nin Pandemi Acil Alım Progragramı’nı (PEPP) en azç 500 milyar dolar artırmasını ve süresini de 6 ay uzatmasını bekliyorlar. Buna göre PEPP’in büyüklüğü 1,85 trilyon euro seviyesine çıkacak ve program 2022 sonuna kadar devam edecek.

ECB bugünkü toplantıda 2021 ve 2022 için makro ekonomik tahminlerini de açıklayacak.
Yönetim Konseyi toplantısından karar Türkiye saati ile 15.45’te gelecek. ECB Başkanı Lagarde de alınan kararlara ilişkin olarak saat 16,30’da basın toplantısı düzenleyecek.

İlgili yazılar