Dolar/TL Manşet

Dolar 7 TL olur mu? Ziraat, Şeker, Oyak Yatırım’dan kritik uyarılar

Dolar 7 TL olur mu? Ziraat Yatırım’a göre Merkez Bankası’nın sıkı para politası doları aşağı çekiyor. Doların küresel zayıflaması da etkili oluyor. Peki 7 TL’nin altı görülür mü?

Dolar 7 TL olur mu? Dolar/TL’nin hafta sonuna 7.03 seviyesinde girdiğine bakınca bunun mümkün olduğu görülüyor.

Doları 6 büyük para birimi karşısında izleyen Dolar Endeksi (DXY) geçen hafta sert bir düşüş sergiledi. Bununla birlikte ABD’de aşılanmanın görece hızlı ilerlemesi ve Avrupa’daki kısıtlamaların uzatılmasının DXY’nin kısmen toparlanmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte Ziraat Yatırım Dolar Endeksi’ndeki olası yükselişlerin şu aşamada tepki niteliğinde kalabileceğini belirtiyor.

Dolar 7 TL olur mu sorusunu yanıtlarken doların küresel seyrini gösteren Dolar Endeksi’ni de incelemek gerek.

Ziraat Yatırım: 7.08-7.09 geçilmez

Merkez Bankası’nın sıkı duruş vurgusu TL tarafındaki fiyatlamada ana hikaye olmaya devam ettiğini belirten Ziraat Yatırım. “Dün takip ettiğimiz 7,01 desteğinin hafif altına sarkan Dolar /TL’de bu sabahki tepki hareketi sınırı kalabilir. 7,08 – 7,09 direnç bölgesinin şu aşamada geçilebileceğini düşünmüyoruz. Aşağıda ise 7,01 desteğinin kırılması durumunda da kur yeni bir düşüş dalgasına girebilir ve ilk etapta 6,96 hedef olabilir”yorumu yaptı.

Şeker Yatırım: 7.00 ve 6.8878 seviyelerine çekilme olabilir

Şeker Yatırım ise “Düşüş eğiliminde olan Dolar/TL kurunda Türk Lirası lehine işlemlerin devamı durumunda sırasıyla 7.00 ve 6.8878 seviyelerine doğru geri çekilmeler olabilir. Kurun 7.05 üzerindeki fiyatlamalarında ise 7.0907 direncine doğru yükseliş kaydedilebilir” yorumu yaptı.

Oyak Yatırım’dan TL’nin cazibesini gösteren iki tablo

Oyak Yatırım’ın bülteninde ise TL’ye cazibe kazandıran iki faktöre dair tablolar yer aldı. Türkiye’nin CDS’i (risk primi) aynı kategorideki ülkelere yaklaşıyor:

Ve ayrıca Merkez Bankası’nın politika faizi, Naci Ağbal’la birlikte sert yükseldi.

Haber/Analiz: Suat Yalçınkaya, Ekonomy.TV

İlgili yazılar