Dolar/TL Manşet

Dolar 9 TL olur mu? Bloomberg’e konuşan yabancı yatırımcılardan ilginç yorumlar

Dolar 9 TL seviyesine yükselecek mi? Bloomberg, uluslararası yatırım kuruluşu uzmanları ile konuştu…

Dolar 9 TL olur mu? Bloomberg’e konuşan yabancı yatırımcılar ne öngördü? Dolar/TL’yi ne bekliyor?

Merkez Bankası’nda gerçekleşen başkan değişikliği sonrasında uluslararası yatırım kuruluşları TL ile ilgili öngörülerini revize ediyor. Bloomberg’in haberine göre haftayı 8.10 TL seviyesinde kapatarak Merkez Bankası’ndaki başkan değişikliğinden bu yana yüzde 10’un üzerinde değer kaybeden TL’nin geleceğiyle ilgili yatırım kuruluşlarına karamsarlık hakim.

Societe Generale’in analizi

Fransız bankası Societe Generale’den Phoenix Kalen, TL’nin dolar karşısında önümüzdeki aylarda yüzde 20 ila yüzde 40 arasında değer kaybedeceği ve bunun Merkez Bankası’nı “agresif politika önlemi” almaya iteceği öngörüsünde bulunduklarını belirtti. Kalen’in Bloomberg’e aktardığı bir başka öngörü, 2020’nin ilk altı ayının sonunda doların yüzde 18 yükselerek 9.7’ye çıkması…

Wells Fargo’nun analizi

Amerikan bankası Wells Fargo ise doların yıl sonunda 9 TL’ye yükseleceğini öngördü. Wells Fargo yöneticisi Brendan McKenna, daha önce doların yıl sonunda 7.50 TL’ye yükselmesini öngördüklerini, Merkez Bankası’ndaki değişimden sonra bunu revize ettiklerini kaydetti.

Coex’in analizi

Londra merkezli yatırım kuruluşu Coex Partners’in stratejisti Henrik Gullberg de Bloomsberg’e, doların önümüzdeki 6 ayda 9.25 TL’ye yükselmesini beklediklerini ve bunun bir noktada Merkez Bankası’nı yeni bir faiz artırımına zorlayacağını öngördüklerini ifade etti.

SEB AB’nin analizi

İsveçli yatırım kuruluşu SEB AB’in gelişen piyasalar baş stratejisti Per Hammarlund ise dolar/TL’de hızlı bir yükseliş öngörüyor. Per Hammarlund, doların bir ay içinde 8.50 TL’ye yükselmesini beklediklerini; bundan sonra ise TL’nin enflasyon kadar değer kaybı yaşamasını beklediklerini belirtiyor. Hammarlund, önümüzdeki 12 ayda doların 9.10-9.20 arasında tırmanmasını beklediklerini kaydetti.

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar