Dolar/TL Doların Seyir Defteri Manşet

Dolar neden yükseliyor 1 Mayıs: Ekonomy.TV yazarı Suat Devrim’in günlük analizi

Dolar neden yükseliyor 1 Mayıs cumartesi gününe dolar 8.2874 TL seviyesinden başladı. Haftanın son günü TL yüzde 0.4 değer yitirdi. Ama hafta genelinde yüzde 1 artıda.

Dolar neden yükseliyor 1 Mayıs günü piyasada yaşananları Ekonomy.TV analisti Suat Devrim yorumluyor.

Doların Seyir Defteri / Suat Devrim

Dostlar merhaba… Dolar hafta sonu 8.30’a yakın seviyelerde salınıyor. Haftanın son günü yaşanan yükselişin sebebi Çin’le ilgili. Cuma günü açıklanan PMI (Satın alma yöneticileri endeksi)verisi, Çin’de ekonomik büyümede istim kaybı yaşandığını gösterdi. Çin PMI Mart’ta 51.1’e indi. Analistler 51.7’ye gerilemesini bekliyordu. Yavaşlamada hem tedarik sıkıntıları hem küresel talepteki gevşeme etkili oldu. Tedarik tarafından çip ve boş konteyner bulma zorluklarının etkili olduğu belirtiliyor.

Çin PMI verisinin beklenenden düşük gelmesi Cuma günü Türkiye’nin de aralarında yer aldığı gelişen ülke borsaları ve para birimlerini düşürdü. MSCI gelişen ülkeler kur endeksi yüzde 0.1, MSCI gelişen ülkeler hisse endeksi cuma günü yüzde 0.8 düştü.

Bununla birlikte Nisan genelinde MSCI gelişen ülkeler kur endeksi yüzde 1.6 değer kazandı.

Dolar/TL de haliyle Çin’deki bu gelişmeden etkileniyor. TL dolar karşısında cuma günü yüzde 0.4 değer yitirdi ama hafta genelini yüzde 1 artıda kapattı.

Dolar neden yükseliyor 1 Mayıs analizi

Peki önümüzdeki günlerde ne olur? Morgan Stanley, perşembe günü yayınladığı notta Merkez Bankası’nın politika faizini dördüncü çeyreğe kadar indirmeyeceğini öngördü. Bu, TL için olumlu bir gelişme olur. Tabii gerçekleşirse!

Doların güçlü paralar karşısındaki değerini izleyen Dolar Endeksi geçen hafta arka arkaya dördüncü kez geriledi. Nisan, Dolar Endeksi’nin geçen Temmuz’dan bu yana en fazla düştüğü ay oldu.

Bu gelişmeler, TL için pozitif. Önümüzdeki günlerde de, siyasi tarafta beklenmedik bir kriz yaşanmazsa dolarda önemli bir yükseliş yaşanmayacağını söyleyebiliriz.

Kendinize dikkat edin, sağlıkla kalın!

Kardeşiniz Suat Devrim

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar