Dolar/TL

Dolar pazartesi 7.55 eşiğinde; bu hafta yükseliş sürer mi?

Dolar pazartesi, geçen hafta gördüğü zirveye yakın seviyede. 10 yıllık tahvil faizi ve yurtiçinde Ekonomik Reform Paketi’ne dikkat.

Dolar pazartesi 7.55 eşiğinde… TL karşısında geçen hafta 7.55’i geçen dolar yeni haftaya da da zirveye yakın bir seviyeden başladı. Amerikan para birimi, Amerikan 10 yıllık tahvillerinin faizindeki yükseliş ve iç siyasete ilişkin endişelerin etkisiyle 7.51-7.54 bandında hareket ediyor.

Dolar pazartesi 7.55 eşiğinde

Dolar/TL’deki yükselişi tetikleyen ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi yatışmış değil. 10 yıllıkların faizi geçen perşembe gecesi 1.60’ı geçmiş, bunun üzerine dolar/TL de 7.55’in üzerine çıkmıştı… ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeni haftaya 1.60’ın çok az altında, 1.584’ten başladı. Son 24 saat içinde 1.575 – 1.597 aralığında hareket etti. Kısacası 1.40’lere gerileme bu sefer gerçekleşmedi. Dolar/TL’nin 7.50’nin altına inmemesinin ana sebebi bu.

Bundan sonra ne olur?

Amerikan 10 yıllık tahvillerinin faizini, 1.9 trilyon dolarlık dev teşvik paketinin yarattığı enflasyon kaygıları ateşlemişti. Hafta sonu Senato’dan geçen paketin salı günü Temsilciler Meclisi’nde oylanması bekleniyor. Öte yandan Amerikan Merkez Bankası (FED)’den de, tahvil alımı ve getiri eğirisi kontrolü adımı atacağına dair herhangi bir işaret bir türlü gelmiyor. Bu durum ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yüzde 1.60’a yakın seviyede tutuyor.

ABD Hazine Bakanı Yellen, gerçek işsizliğin yüzde 10 seviyesinde olduğunu belirterek ekonominin önünde enflasyon yaratmadan büyümeye devam etmek için geniş bir alanın bulunduğuna işaret etti ama bu sözler 10 yıllık faizlerini yatıştırmaya yetmedi.

Ekonomik Reform Paketine dikkat

Yurtiçinde ise bu hafta ekonomik reform paketi izlenecek. İnsan Hakları Eylem Planı gibi reform paketinde de dağın fare doğurması, TL üzerinde ek baskı yaratabilir. Buna karşılık paketin piyasa tarafından olumlu bulunması TL’yi dolar karşısıda destekleyebilir.

Ekonomy.TV Özel

İlgili yazılar