Dolar/TL Manşet

Dolar tahminleri 2021: 6.25 TL öngören de var 8 TL öngören de… Hangi yabancı banka ne bekliyor?

Dolar tahminleri 2021: HSBC’den UBS’e; Goldman Sachs’tan Morgan Stanley’e… Ekonomy.TV inceledi…

Dolar tahminleri 2021: Hangi yabancı kuruluş ne bekliyor? Dolardaki düşüş devam ederken, uluslararası kuruluşlar dolar hakkındaki tahminlerini açıklıyor. Dolar daha ne kadar düşer ve yılsonu beklentileri ne olur sorusuna uluslararası kuruluşların cevabı nedir?

8.58’lik zirvesinden sonra; yapılan atamalar ve alınan tedbirlerle birlikte düşüşe geçen dolar, bu günlerde 6.90’larda seyretmekte. Yastık altı olarak halk diline geçen ve toplam değeri 100 ile 200 milyar dolar olduğu tahmin edilen, halkın elinde tuttuğu ve piyasaya giremeyen nakit varlığı ve doların bu birikimin baş aktörlerinden biri olduğu düşünülünce, halkın aklındaki soruyu tahmin etmek zor olmasa gerek: Dolar daha da düşecek mi?

Societe Generale

En son, Fransız bankası Societe Generale’in 6.20 öngörüsü ve merkezi Londra’da olan ekonomik araştırma danışmanlığı şirketi Capital Economics’in 6.25’lik yılsonu tahmini açıklandı.

Societe Generale doların yıl sonunda 6.29 TL’ye inmesini bekliyor.

Societe Generale, “Türkiye: kazanan herşeyi alır” başlıklı raporunda Merkez Bankası’nın politika faizinde 2021’in 3. Ve 4. Çeyreğinde 100’er baz puan düşmesini de beklediklerini bildirdi.

Capital Economics

Capital Economics, Türkiye ekonomisindeki politika değişiminin etkilerine ilişkin Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından yazılan raporda politika faizinde yılsonuna kadar yüzde 17’de kalacağını öngördüğünü belirtirken, ekonomi politikalarında Kasım’dan bu yana yaşanan gelişmelerin ve yapılan atamaların etkisiyle doların 2021 sonunda 6.25’lere kadar düşeceğini savunuluyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin ABD ve AB ye yönelik olumlu yaklaşımı nedeniyle sert yaptırım olasılığını azaldığını da belirtiyor.

Dolar tahminleri 2021: 6.25 TL öngören de var 8 TL öngören de…

Türk lirası geçen yıl kasım ayında en düşük noktaya ulaşmasının ardından dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kazandı. Böylece 2021’in başından bu yana, gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren para birimi olduğu ifade eden Capital Economics, 13 Ocak’ta paylaştığı raporda doların yılsonunda 7 TL olacağını öngörmüştü.

HSBC

Daha önce İngiltere merkezli, dünyanın en büyük bankalarından biri olan HSBC, dolar için yılsonu tahminini 7.10 olarak açıklarken, hükumetin atması gereken adımları atması halinde doların 6.50’ye kadar düşebileceğini iddia etmişti.

HSBC 6.50 TL öngörüsü ile şaşırttı.

Morgan Stanley

Amerika merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, yakında merkez bankasının 100 baz puanlık bir faiz artırımı beklediklerini belirtirken, bununla birlikte doların 6.80’e ineceğini öngörmüştü.

Goldman Sachs yıl sonu için 7.50 TL öngörüsünde bulundu.

Goldman Sachs

Geçtiğimiz günlerde yine ABD merkezli bir yatırım bankası olan Goldman Sachs yılın ilk çeyreği için 7.50 olan beklentisini 7’ye, yılsonu için 8 olan beklentisini ise 7.50’ye çekti

Commerzbank

Avrupa’nın en büyük emlak bankası olan Almanya merkezli Commerzbank; Türkiye için, orta vadedeki temel senaryolarının enflasyon biraz azaldıktan sonra faizlerin yüzde 15 civarına döneceği yönünde olduğunu belirtti. Banka, dolar/TL için yılsonu tahminini 8,25’ten 8’e revize ederken, dolar kurunun 2021’in ilk yarısını 7-7,25 seviyesinde kapatmasını bekliyor.

UBS

İsviçre merkezli banka UBS ise 5 Ocak’ta yayınladığı raporda, dolar/TL kurunda 2021’in ikinci çeyreği sonunda 7.00 seviyesine gerçekleşeceğini tahmin etmişti. Sonrasında ise kurumun beklentisi kurda yükseliş yaşanacağı yönünde. Bankanın dolar/TL’de çeyrek sonu tahminleri birinci çeyrek: 7.10, ikinci çeyrek: 7.00, üçüncü çeyrek: 7.30 ve dördüncü çeyrek için 7.60 oldu.

Haber / Ömer Aksoy

İlgili yazılar