Dolar/TL Asya borsaları Manşet

Dolar yükselir mi – Borsa ve haftaya nasıl başlıyor?

Dolar yükselir mi sorusunun yanıtı yurtiçinden çok küresel piyasalardaki gelişmelerle ilişkili. Küresel piyasalar yeni haftaya artan risk iştahıyla başlıyor. Bu, doların aleyhine, borsalar ve içlerinde TL’nin de yer aldığı gelişen ülke paralarının lehine bir gelişme. Tabii Euro’nun da…

Hafta sonu 7.05’e kadar gerileyen dolar pazartesi sabahı 7.08 seviyesinde… Gündemde artık doların 8.85’e inip inmeyeceği sorusu var.

Petrol varil başına 60 dolara yaklaşır, Amerika’da 1,9 trilyon dolarlık COVID-19 destek paketinin bu ay Kongre’den geçme umudu artarken küresel piyasalarda risk iştahı yükseldi. Asya borsaları Pazartesi günü rekor seviyelere yakın seyretti. MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, geçen ay 730,16’ya yükseldikten sonra yüzde 0,3 artışla 717,2’ye yükseldi.

Dolar yükselir mi sorusu, küresel risk iştahıyla ilişkili

Japon Nikkei yüzde 2 artarken, Avustralya hisseleri teknoloji ve madencilik hisseleriyle yüzde 0.8 arttı. Çin’de CSI300 endeksi yüzde 0.1 yükseldi. 

Bu arada Amerikan borsasının vadeli işlemleri, S&P 500 e-mini vadeliler, erken Asya işlemlerinde yüzde 0.4 arttı.

OPEC ve müttefiklerinin daha hızlı bir ekonomik canlanma ve arz kısıtlamaları umutları, varil başına 60 dolara yaklaşan petrolü bir yılın en yüksek seviyesine itti.

Küresel hisse senedi piyasaları, başarılı aşı uygulamalarının öncülüğünde daha hızlı ekonomik canlanma umutları ve büyük bir ABD salgın yardım paketi beklentileri üzerine son günlerde rekor seviyelere çıktı.

Amerikan borsaları rekor kırmıştı

Cuma günü Nasdaq ve S&P 500, dördüncü çeyrekte beklenenden daha güçlü bilançolarla tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. 

ABD istihdam verileri işgücü piyasasında işlerin kötü gittiğini ortaya koydu. Maaş bordroları ekonomistlerin beklediğinin yarısı olan 49.000 arttı. Zayıf artış, milletvekillerinin Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık COVID-19 yardım paketi için harekete geçme ihtiyacının altını çizerek daha fazla teşviğin önemini artırdı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yallen, Kongre’nin destek paketini kabul etmesi halinde Amerika Birleşik Devletleri’nin gelecek yıl tam istihdam sağlayacağını söyledi.

Dolar küresel piyasada neden yükselmedi?

Bununla birlikte ABD’nin ekonomik toparlanmasına ilişkin beklentiler Amerikan doları artırmadı, çünkü artan risk iştahı yatırımcıları daha riskli varlıklara yöneltiyor. Yatırımcılar risk almayı tercih ederken ABD dolarının sağladığı güvenliğe daha az değer veriyorlar.

Euro Cuma günü yüzde 0.7 artışla bir haftanın yükseği 1.2054 $ ‘a yükseldikten sonra biraz zayıfladı. Son olarak 1.2034 dolar seviyesindeydi.

Riske duyarlı Avustralya doları bir haftanın en yüksek seviyesi olan 0,7675 dolara geriledi.

Petrolde durum

Emtialarda Brent ham petrolü ve ABD ham petrolü 59 sent yükselerek sırasıyla 59,93 dolar ve 0,57,44 dolara çıktı.

Altın ne durumda?

ABD altın vadeli işlemleri ons başına 1.815.4 dolardan yüzde 0.1 arttı.

İlgili yazılar