Gıda Manşet Video

Dört kişilik ailenin aylık yumurta gideri 120 TL’ye çıktı! Vatandaşlar anlatıyor…

Bitkisel yağ ve yumurta fiyatları her geçen gün artıyor. Yağ ve yumurta fiyatları bir yıl içerisinde yüzde 100’den daha fazla zamlandı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 13,45 liraya satılan 30’lu yumurta bu yıl aynı dönemde 30 liraya yakın bir şekilde fiyatlandırılıyor.

Yağ fiyatlarındaki değişim ise ürpertici cinsten. Geçtiğimiz yılın başında 27-35 lira arasında fiyatlandırılan yağ, bu yıl aynı dönemde 70 ila 80 lira bandında satılıyor.

Vatandaş ise bu çarpıcı fiyat değişiminden yana huzursuz. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl ki fiyat farkı insanları derin düşüncelere sevk ediyor. Kameramıza konuşan bir vatandaş, “Yağ en temel ürünlerden birisi çünkü yağ kullanmadığımız bir yemek yok.” dedi.

Her kişinin günde 1 yumurta tükettiğini düşünelim. Günde 4 yumurta eder. Haftada 28 yumurta eder. Yani, 30’lu yumurta paketinin bir hafta dayanmayacağını söylemek mümkün. Bu sebeple, 4 kişilik bir ailenin aylık yumurta gideri 120 lirayı buluyor. Geçtiğimiz yıl bu dönemde 4 kişilik bir ailenin aylık yumurta gideri 60 lirayı geçmiyordu. Sonuçta, yarı yarıya bir değişimden bahsetmek normal.

PTT yağ ve yumurta satıyor

Uzun süredir kamuoyunun bir numaralı gündem maddesi olan yağ ve yumurta fiyatları, PTT’yi harekete geçirdi. Cezalara rağmen marketler yumurta fiyatlarını indirmeyince PTT’yi şaşırtıcı bir adım attı. Ürün maliyetini en aza indirmek için mal tedarikini üstlenen PTT, internetten yağ ve yumurta satışına başladı.

İlgili yazılar