Video Yazılım

Ege’ye göç eden yazılımcılar

İstanbul Teknik Üniversitesi Telekomünükisyon Mühendisliği’nden 2013 yılıda mezun olan Erhan Yılmaz, geçen yıldan bu yana İzmir’de yaşıyor. 

Yılmaz birçok yazılımcı yurtdışına giderken neden İzmir’i tercih ettiği konusunda şunları söylüyor:

“İstanbul’da işim evime 3-4 kilometre mesafede olmasına rağmen işe 45 dakika 1 saatte gidebiliyordum. İzmir’de böyle bir sorun yok, kendinize çok zaman ayırabiliyorsunuz. Hafta sonu da İstanbul’da bir yere gitmek zordur ama İzmir’de Bodrum, Muğla, Çanakkale gibi yakın yerlare rahatça gidebiliyorsunuz.”

“Her zaman yurtdışına gitme ihtimali var” diyen Yılmaz, “Ama şu anda pandemi nedeniyle uzaktan çalışma imkanı da var. Türkiye’de yaşayıp uluslararası firmalara çalışabiliyorsunuz. Böyle bir eğilim var” diye devam ediyor.

Yılmaz önemli bir eğilime işaret ediyor:

“Son yıllarda uluslararası şirketlere çalışıp Muğla, İzmir, Çanakkale gibi şehirlere göç eden yazılımcıların sayısında büyük artış var. Pandemide bizim şirketlerimiz de uzaktan çalışma olanağı sağlayınca taşınmalar daha da arttı.”

Üniversite fark eder mi?

ErhanYılmaz, yazılım eğitiminde üniversitenin önemini ise şöyle vurguluyor:

“İyi yazılımcı olmak için üniversitenin niteliği önemli. Üniversite dört duvardan ibaret değil. Pandemi öncesi veya sonrası için söz edecek olursak, üniversite sadece kitap okuduğunuz, ders aldığınız yer bir yer değil. Üniversite size bir ekol sunuyor. Kütüphanasenize girdiğinizde alıdğınız bir hava, kurduğunuz network’ler var. O redenle geçmişi olan, altyapısı kuvvetli bir üniversitede eğitim almak önemli.”

İlgili yazılar