Gıda Manşet Video

Ekonomy.TV sokakta: Vatandaş ekmek zammına ne diyor?

İstanbul Fırıncılar Odası’nın 2020 yılının son döneminde yaptığı fiyat artışı, memleketi ikiye böldü. Fırıncılar artışı normal bulurken; vatandaş, ekmek fiyatının en fazla 1.5 lira olması gerektiği görüşünde. Kamuoyunun ekmek fiyatına ilişkin tepkisinin artması üzerine bu kez fırıncılara ceza kesilmeye başlanmıştı. İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü’nden ceza yiyen fırıncılar, “Bizlik bir şey yok. Biz de Fırıncılar Odası’nın kararını uyguluyorduk” şeklinde kendilerini savunmuştu. Vatandaş ise, ekmek fiyatının 2 lira olmasından bir hayli şikayetçi. Tek şikayetleri ekmek fiyatı da değil. Ekmeğin gramajında gözle görülür küçülme de dikkat çekiyor.

Zamlanan Ekmek Fiyatı Halkı Zor Durumda Bıraktı

2020 yılı içerisinde ekmek fiyatı tam iki kez zamlandı. Önce 1,5 liradan 1,75 liraya çıkarılan ekmek fiyatı; yılın sonuna doğru ikinci bir zamla 2 lira oldu. Tabii bu fiyat her ilçede uygulanmıyor. İstanbul Fırıncılar Odası’nın almış olduğu kararı uygulayan fırınlar olduğu gibi uygulamayanlar da var. Örneğin, Ümraniye’de 1.5 liraya satılan ekmeği, Beykoz veya Üsküdar’da 2 liranın altına bulmanız bir hayli güç. Beykoz’da 2 liraya aldığınız ekmek boyutunu, Kadıköy’de veya civar ilçelerde almanız güç.

Öyle ki bazen bir cadde üzerinde bulunan iki farklı fırında iki farklı ekmek boyutu çıktığı bile oluyor. Vatandaş ise korona virüs sürecinde ekmek fiyatının iki kez zamlanması karşısında endişeli. Özellikle dar gelirli vatandaşlar, ekmek fiyatının indirilmesi gerektiğini söylüyor.

“Ekmek Fiyatı Kaç Lira Olmalı?”

Beykoz Küçüksu Mesire Alanı’nda görüşlerini aldığımız vatandaşlara, “Ekmek fiyatı sizce kaç lira olmalı?” dediğimizde çeşitli cevaplar aldık. Kimi “1 lira olmalı” derken, kimi “1,5 liradan fazla olmamalı” dedi.

Bazı vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait halk ekmek şubelerinde ekmeğin 1 liraya satıldığını örnek gösterip; fırın ekmeklerinin fiyatında düşüşe gidilebileceğini söyledi. Bazı vatandaşlar ise, halk ekmek şubelerindeki ekmek fiyatının da fazla olduğunu düşünüyor.

Bu süreçten en çok etkilenen grup ise emekliler ve dar gelirli aileler. Özellikle emeklilerin ekmek fiyatından dert yandığını görüyoruz. Kameramıza konuşmak istemeyen bir emekli, “Asgari ücretin altında gelirimiz var. Asgari ücretle kimse geçinemezken bizden nasıl geçinmemizi bekliyorlar.” dedi.

Yine de ekmek fiyatından memnun olanlar da yok değil. Ekmek fiyatında meydana gelen artışı, üretime bağlayan bir vatandaş; un üretiminde meydana gelen düşüşten ötürü ekmek fiyatının zam üstüne zam gördüğünü belirtti.

İlgili yazılar